Նոր ուսումնական տարին պաշտոնապես մեկնարկել է UWC Դիլիջանում
Նոր ուսումնական տարին պաշտոնապես մեկնարկել է UWC Դիլիջանում: Այս տարի քոլեջ են ընդունվել 228 ուսանող ավելի քան 80 երկրից, ինչը երկուսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ: Քոլեջի դասախոսական կազմը բաղկացած է 11 երկիր ներկայացնող 26 ուսուցիչներից: Աշխատողների ընդհանուր թիվն այս տարի 73 է, որից 42-ը Հայաստանից են: Բազմաթիվ ուսանողներ սովորում են UWC Դիլիջանում անհատ բարեգործների, ինչպես նաև տարբեր կազմակերպությունների առատաձեռն աջակցության շնորհիվ: Ուսանողների 30% ստանում է ամբողջական կրթաթոշակ, իսկ ուսանողների 51% սովորում է մասնակի կրթաթոշակով:
Չնայած համավարակի առաջացրած դժվարություններին՝ արդեն ավելի քան 150 ուսանող է ժամանել Դիլիջան: Ներկայում դպրոցը մեկուսացման մեջ է: Կամպուսի տարածքը բաժանված է գոտիների, որպեսզի բացառվի ինքնամեկուսացածների շփումը մյուսների հետ: Ակնկալվում է, որ հոկտեմբերի վերջին բոլոր աշակերտներն ու ուսուցիչներն արդեն կլինեն Դիլիջանում: Մինչ այդ կկազմակերպվի հեռավար ուսուցում Գուգլ Դասարան, ՄենիջԲեք և այլ կրթական առցանց հարթակների միջոցով:
Ավելի վաղ UWC Դիլիջանն անցկացրել էր ՏՏ աուդիտ առցանց ուսուցումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով, ինչի արդյունքում դպրոցը կարողացավ արագ արձագանքել հեռավար ուսուցման կազմակերպման կարիքներին՝ կիրառելով էլեկտրոնային ուսուցման գործիքներ և ինտերակտիվ առցանց դասագրքեր, ինչպես նաև ապահովել Գուգլ կրթության համար գործիքի հասանելիությունը բոլոր ուսանողների և ուսուցիչների համար: Այս բոլոր ջանքերի շնորհիվ ուսանողների ուսումնառությունը շարունակվում է անկախ նրանց գտնվելու վայրից, մինչև նրանք կկարողանան ֆիզիկապես ներկա գտնվել կամպուսում:
UWC Դիլիջանը տարեցտարի ընդլայնում է իր մշակութային և կրթական նախաձեռնությունները Դիլիջան համայնքում: 2014-2020 թվականներին Դիլիջանի և տարածաշրջանի ավելի քան տասը հազար բնակիչ է մասնակցել դպրոցում կազմակերպված միջոցառումներին: Նախորդ ուսումնական տարվա ընթացքում քոլեջը կազմակերպել է 3 միջոցառում, նախաձեռնել է 10 համայնքային նախագիծ, 360 տեղացի երեխաներ մասնակցել են շուրջ 500 ժամ տևողությամբ արտադասարանային զանազան նախագծերի:
«Այն փաստը, որ այս տարի ևս UWC Դիլիջանի ուսանողական կազմը ամբողջովին համալրվել է, մեր հանդեպ ծնողների, ուսանողների և մեր ամբողջ համայնքի վստահության իսկական վկայություն է: Չնայած ուսումնական տարվա մեկնարկը փոքր-ինչ տարբերվում է սովորականից, մեր դպրոցը շարունակում է անել ամեն ինչ, որպեսզի կրթությունը դառնա «միավորող ուժ» և աջակցի տարբեր մշակույթներ ներկայացնող 228 ուսանողի ուշագրավ ճանապարհորդությանը, ինչպես նաև շարունակի իր դրական ազդեցությունը Դիլիջանում և տարածաշրջանում»,- ասում է UWC Դիլիջանի տնօրեն Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը:
UWC Դիլիջանն արդեն ունի շրջանավարտների հինգ սերունդ՝ 502 շրջանավարտ 95 երկրից: Ավարտելուց հետո նրանք փորձում են իրենց ներդրումը բերել դպրոցի զարգացմանը՝ լինի դա դրամական աջակցություն, թե իրենց ժամանակը, գիտելիքն ու փորձը՝ կամավորական աշխատանքի միջոցով: Շրջանավարտների 20% վերադառնում է Դիլիջան՝ կամավոր աշխատանքի:
«Այժմ ապագայի պլաններ կազմելիս անսահման երախտապարտ եմ դպրոցին մեզ համար հրաշալի հնարավորություններ ստեղծելու համար. այստեղ ես ձեռք եմ բերել ամուր հիմք, որն ինձ թույլ է տվել ընդունվել իմ նախընտրած Բրաունի համալսարան»,- ասում է Պրյանկան՝ UWC Դիլիջանի 2020թ. շրջանավարտը Նեպալից:
«Ես ցանկանում եմ ուսումնասիրել քաղաքագիտություն և միջազգային հարաբերություններ, որպեսզի ձեռք բերեմ փոփոխություններ կատարելու համար անհրաժեշտ հմտություններ: Ապագայում ցանկանում եմ նպաստել իմ համայնքի զարգացմանը՝ ջանքերս ուղղելով սոցիալ-տնտեսական անհավասարության հետևանքով մարդու կյանքի հանդեպ խիստ խախտումների վերացմանը»։

The academic year 2020-2021 at UWC Dilijan
The new academic year has officially started at UWC Dilijan. This year the college has welcomed 228 students from more than 80 countries - two more than the last year. The college’s teaching staff consists of 26 teachers from 11 countries. The total number of staff members this year is 73 with 42 from Armenia. Many students continue availing of the opportunity to study at UWC Dilijan thanks to the generous support of private donors, corporate entities and organisations: 30% of students are on a full scholarship, 51% of students - on a partial scholarship.
Although the pandemic has complicated the logistics of bringing students from all over the world to Dilijan, over 150 students are already on campus. Currently on lockdown, the campus is divided into zones and “bubbles” to ensure that people on quarantine do not interfere with those who are out of it. All students and teachers will reach Dilijan by the end of October. Until then, the learning process will be a combination of in-person and online studies via Google Classroom, ManageBac and other platforms.
UWC Dilijan conducted an IT audit that is guiding the college's effort to implement technology effectively. The college was therefore well placed to respond to the need for online teaching and learning due to COVID-19 with e-learning tools, interactive online textbooks and access to Google Suite for Education for all students and staff. These efforts allow students to continue their learning wherever they are before everyone is back to campus.
Every year UWC Dilijan expands its cultural and educational activities within the Dilijan community. The number of residents of Dilijan and the region who have visited the college for various events from 2014 to 2020 exceeded 10,000. During the last school year, the college organised three events in Dilijan, initiated 10 community projects and contributed 500 community hours with 360 local kids attending co-curricular projects. Even though this year many activities might have to be held online, the college hopes to continue engaging with the local community for mutual benefit.
“For me, the fact that UWC Dilijan is going to have a full campus this year is a real testimony of trust - from parents, students and from our whole community. Despite the somewhat unusual beginning of the school year, our college continues doing everything to make education ‘the force to unite’ and to support the remarkable journey of 228 students from different cultures and backgrounds, as well as have a positive impact on Dilijan and the region,” says Gabriel Abad Fernández, Head of College.
UWC Dilijan now has five generations of alumni – 502 graduates from 95 countries. They continue to give back to the UWCD community with time, talent and treasure; 20% of alumni come back to Dilijan to volunteer. "As I look to the future, I am incredibly grateful to the college for providing excellent avenues that have given me a strong foundation to gain acceptance to my choice of college, Brown University,” says Priyanka, UWCD alumna of the year 2020 from Nepal. “I wish to study political science and international relations in order to develop the skills necessary to make change. I want to take my skills back to my community and make efforts in mitigating the gross violations upon human lives caused by socio-economic inequalities."