Թրամփն Աբեին անվանել է Ճապոնիայի մեծագույն վարչապետ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Ճապոնիայի հեռացող վարչապետ Սինձո Աբեի հետ, որի ընթացքում նա քաղաքական գործչին անվանել է Ճապոնիայի մեծագույն վարչապետ: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Սպիտակ տան ներկայացուցիչ Ջադ Դիրին:
Դիրը պատմել է, որ ամերիկացի առաջնորդն Աբեի աշխատանքը պաշտոնում «հիանալի» է անվանել: Հեռախոսազրույցում Թրամփը խոստովանել է նաև, որ Տոկիոյի ու Վաշինգտոնի հարաբերություններն այժմ «ավելի լավ են, քան երբևէ»:
«Ղեկավարները նշել են, որ իրենց հարաբերությունները բացառիկ էին. Նախագահն Աբեն անվանել է Ճապոնիայի պատմության մեծագույն վարչապետ», - ասել է Դիրը:

Трамп назвал Абэ величайшим премьер-министром Японии
Президент США Дональд Трамп провел телефонный разговор с уходящим с поста японским премьер-министром Синдзо Абэ, в ходе которого он назвал политика величайшим премьером Японии. Об этом сообщает РИА «Новости» со ссылкой на представителя Белого дома Джадда Дира.
Дир рассказал, что американский лидер отметил «потрясающую» работу Абэ на своем посту. Трамп в ходе телефонной беседы также признался, что отношения между Токио и Вашингтоном в настоящее время «лучше, чем когда-либо».
«Лидеры отметили, что их отношения исключительного характера; президент назвал Абэ величайшим премьер-министром в истории Японии», — сказал Дир.