Բայդենը Թրամփին մեղադրել է ամերիկյան հասարակության մեջ ատելություն հրահրելու համար
ԱՄՆ նախագահի Դեմոկրատական կուսակցությունից թեկնածու Զո Բայդենը դատապարտել է բռնությունները Պորտլենդում (Օրեգոն նահանգ) անկարգությունների ժամանակ, և Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփին մեղադրել ամերիկյան հասարակության մեջ ատելություն և պառակտում հրահրելու համար:
«Մահվան հանգեցրած բռնությունը, որը մենք տեսանք անցած գիշեր Պորտլենդում, անընդունելի է: Անընդունելի է կրակել ամերիկյան մեծ քաղաքի փողոցներում: Ես անվերապահորեն դատապարտում եմ այդպիսի բռնությունը: Եվ կոչ եմ անում Դոնալդ Թրամփին նույնն անել», - հայտարարել է Բայդենը:
«Մենք՝ որպես երկիր, պետք է դատապարտենք ատելության և դժգոհության հրահրումը, որը հանգեցրել է այս մահացու բախմանը: Եթե ինչ-որ մեկը փորձում է ծեծկռտուք սկսել, դա արդեն խաղաղ բողոք չէ: Նախագահ Թրամփի կարծիքով ի՞նչ տեղի կունենա, եթե նա շարունակի բորբոքել ատելության և պառակտման կրակը մեր հասարակության մեջ և օգտագործել վախի քաղաքականությունն՝ իր համակիրներին հրահրելու համար: Նա անմտորեն խրախուսում է բռնությունը»,- ասել է քաղաքական գործիչը:
Նա նշել է, որ Թրամփը չի կարողանում կատարել նախագահի աշխատանքը, քանի որ նրա հռետորաբանությունը հասարակական լարվածության աճի է հանգեցնում, մինչդեռ պետության ղեկավարի պարտականությունն է «իջեցնել ջերմաստիճանը» հասարակության մեջ և հաշտեցնել տարաձայնություններ ունեցողներին:
Բայդենը նաև ցավակցություն է հայտնել մարդու մահվան կապակցությամբ անցած գիշեր Պորտլենդում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ:

Байден обвинил Трампа в разжигании ненависти и розни в американском обществе
Кандидат на пост президента США от Демократической партии Джозеф Байден осудил насилие в Портленде (штат Орегон), где продолжаются беспорядки, и обвинил действующего главу Белого дома Дональда Трампа в разжигании ненависти и розни в американском обществе. Соответствующее заявление опубликовано в воскресенье на официальном сайте Байдена.
"Приведшее к смерти насилие, которое мы увидели прошлой ночью в Портленде, неприемлемо. Недопустимо стрелять на улицах большого американского города. Я безоговорочно осуждаю такое насилие. И я призываю Дональда Трампа поступить так же", - заявил Байден.
"Мы как страна должны осудить разжигание ненависти и недовольства, которое привело к этому смертельному столкновению. Если кто-то пытается затеять драку, это уже не мирный протест. Что, по мнению президента Трампа, произойдет, если он продолжит раздувать пламя ненависти и раскола в нашем обществе и использовать политику страха, чтобы подстрекать своих сторонников? Он бездумно поощряет насилие", - добавил политик.
Он отметил, что Трамп не справляется с работой президента, поскольку его риторика приводит к росту общественной напряженности, в то время как обязанность главы государства заключается в том, чтобы "снижать температуру" в обществе и примирять несогласных.
Байден также выразил соболезнования в связи с гибелью человека во время беспорядков в Портленде минувшей ночью.