Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ և չի կարող սահմանափակվել որևէ բանով. Մնացականյան
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունն ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ և չի կարող սահմանափակվել որևէ բանով, «Интерфакс»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Հայաստանը տարածաշրջանային անվտանգության պատասխանատու մասնակից է: Եվ մեր ռազմատեխնիկական համագործակցությունը որևէ կերպ ուղղված չէ երրորդ երկրների դեմ», - ասել է Մնացականյանը:
«Ռազմատեխնիկական ոլորտում մեր փոխգործակցությունը հիմնված է փոխադարձ անվտանգության շահերի վրա և իրականացվում է Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող համաձայնագրերի, պայմանավորվածությունների և աշխատանքային ծրագրերի հիման վրա», - նշել է նա՝ ընդգծելով, որ «Ռուսաստանը չի խաթարում տարածաշրջանում հավասարակշռությունը»:
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարի՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը դաշնակցային փոխազդեցություն է:
«Այսինքն՝ այստեղ հարց ու սահմանափակում չի կարող լինել», - հայտարարել է Մնացականյանը:
Պատասխանելով հարցին՝ արդյոք իրեն մտահոգո՞ւմ է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը, նախարարն ասել է.
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը փոխգործակցության իր տրամաբանությունն ունի, այն կառուցված է դաշնակցային հիմքերի վրա: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին և այս ոլորտում համագործակցությանը, կցանկանայի նշել, որ Ադրբեջանն ամեն կերպ ավելացնում է իր ռազմական ներուժը՝ փորձելով համոզել սեփական բնակչությանը և համաշխարհային հանրությանը, որ Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ներուժ ունի»:
«Իր ռազմական ներուժի կայացման ադրբեջանական տրամաբանությունն ուղղված է հակամարտության ռազմական լուծմանը, որը վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության համար», - ասել է Մնացականյանը:
Նա հայտնել է, որ Երևանը բարձրացնում է այդ հարցը ռուս գործընկերների հետ շփումների ընթացքում:
«Մենք բացահայտ և անկեղծորեն քննարկում ենք բոլոր հարցերը ռուսական կողմի հետ. մենք ունենք դաշնակցային հարաբերություններ», - ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:

Мнацаканян: Военно-техническое сотрудничество Армении и РФ не направлено против третьих стран, и ничем ограничиваться не может
Военно-техническое сотрудничество между Арменией и Россией не направлено против третьих стран, и ничем ограничиваться не может, заявил глава армянского МИД Зограб Мнацаканян в интервью «Интерфаксу».
«Армения является ответственным участником региональной безопасности. И наше военно-техническое сотрудничество не направлено каким-либо образом против третьих стран», - сказал Мнацаканян.
«Наше взаимодействие в военно-технической области основывается на взаимных интересах безопасности и осуществляется на основе существующих соглашений, договоренностей и планов работы между Россией и Арменией», - отметил, подчеркнув, что «Россия не нарушает баланс в регионе».
По словам главы армянского МИД, военно-техническое сотрудничество Армении и России является союзническим взаимодействием.
«Так что здесь каких-либо вопросов или ограничений быть не может», - заявил Мнацаканян.
Отвечая на вопрос о том, не смущает ли его военно-техническое сотрудничество России с Азербайджаном, министр сказал: «Военно-техническое сотрудничество Армении и России имеет свою логику взаимодействия, оно построено на прочных союзнических основах. Что касается Азербайджана, и сотрудничества в этой сфере, отмечу, что Азербайджан всячески наращивает свой военный потенциал, стараясь убедить собственное население и мировое сообщество в том, что имеет потенциал для решения конфликта в Нагорном Карабахе военным путем».
«Азербайджанская логика наращивания своего военного потенциала направлена на военное решение конфликта, что представляет угрозу безопасности Армении и Нагорного Карабаха», - отметил Мнацаканян.
Он сообщил, что Ереван поднимает этот вопрос в ходе контактов с российскими коллегами.
«Мы открыто и откровенно обсуждаем с российской стороной все вопросы: у нас отношения союзников», - сказал глава МИД Армении.