Չգիտեմ ինչից է ենթադրությունը վերցված, որ պետք է քաղաքում կամ համայնքներում շրջեն զինված մարդիկ, նման բան գոյություն չունի. Փոխնախարարն՝ աշխարհազորի մասին (տեսանյութ)
01/09/2020 11:22
Ինձ մոտ տպավորություն է, որ քննադատողնեը չեն կարդացել աշխարհազորի մասին նախագիծը, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
«Դուք չեք տեսնի, թե որևէ տեղ գրված է, որ քաղաքացիներին ազատ շրջանառության զենք է տրվելու, աշխարհազորը, ենթադրվում է, որ համապատասան ներգրավվումը լինելու է բացառապես մարտական գործողությունների, ռազմական անմիջական սպառնալիքի առկայության դեպքում», - ասաց նա։
Գաբրիել Բալայանը նշեց, որ զենքը, սպառազինությունը բաժանվելու է աշխարհազորում կցագրված քաղաքացիական անձանց միայն այն պարագայում, երբ մարտական գործողություններ են սկսվում կոնկրետ բնակավայրում։
«Չգիտեմ ինչից է ենթադրությունը վերցված, որ պետք է քաղաքում կամ համայնքներում շրջեն զինված մարդիկ, նման բան գոյություն չունի, այո, մենք ենթադրում ենք, որ սպառազինության քանակը համապատասխան կցագրման վայրերում ավելացնելու ենք, որ անհրաժեշտության դեպքում կարողանանք զենքը բաժանել», - ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարարը։
Բալայանի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը միտված է պատրաստելու բնակչությանը հնարավոր մարտական գործողություններին։
Նա ասաց, թե նախատեսում են մինչև 70 տարեկան անձանց ընդգրկել աշխարհազորում։
«Նրանք ստանալու են համապատասխան հանձնարարություն, օգտվելու են համապտասխան սոցիալակն երաշխիքներից», - եզրափակեց խոսքը փոխնախարարը:

Не знаю, откуда взялось предположение, что в городе и общинах будут разгуливать вооруженные люди – замминистра обороны об ополчении
01/09/2020 12:32
У меня создалось впечатление, что критики не читали законопроект о создании ополчения, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян.
«Вы не увидите, что где-нибудь написано: оружие будет находиться в свободном обращении. Оружие будет предоставляться гражданам исключительно в случае боевых действиях, непосредственной военной угрозе», - сказал он.
Габриел Балаян отметил, что оружие будет распределяться среди граждан, которые набраны в ополчении только в том случае, если в конкретной местности начнутся боевые действия.
«Не знаю, откуда взялось предположение, что в городе или общинах будут разгуливать вооруженные люди, что мы увеличим количество оружия в соответствующих местах, чтобы в случае необходимости раздавать его», - сказал заместитель министра обороны.
По словам Балаяна, это инициатива направлена на подготовку населения к возможным боевым действиям.
Он заявил, что предусматривается привлекать в ополчение граждан Армении в возрасте до 70 лет.
«Они получат соответствующее поручение, будут пользоваться соответствующими социальными гарантиями», - резюмировал замминистра.