«Հրապարակ». Փաշինյանը յուրացրել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի նվազ լիազորություններից ևս մեկը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանը յուրացրել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի նվազ լիազորություններից ևս մեկը։ Ուրբաթ օրը Սարդարապատում նա պետական բարձր պարգևներ՝ «Հայաստանի ազգային հերոս» կոչում շնորհեց, «Մարտական խաչ» շքանշաններ հանձնեց տավուշյան մարտերի հերոսներին: Մինչդեռ Սահմանադրության 136-րդ հոդվածի համաձայն. «Հանրապետության նախագահն օրենքով սահմանված դեպքերում և կարգով պարգևատրում է ՀՀ շքանշաններով և մեդալներով, շնորհում է պատվավոր կոչումներ»։
Արմեն Սարգսյանն օգոստոսի 27-ից արձակուրդում է, իսկ միջոցառումը կազմակերպել էին դրա հաջորդ օրը, որպեսզի հերոսներին գնահատելու և պարգևատրելու դափնին ոչ թե նախագահը ստանար, այլ՝ վարչապետը։ Սակայն, «անալոգիայի կիրառմամբ», եթե ՀՀ նախագահը չի իրականացնում իր լիազորությունները, ապա, ըստ Սահմանադրության, դա անցնում է ոչ թե վարչապետին, այլ՝ ԱԺ նախագահին։ Այսինքն, յուրացվել են ԱԺ նախագահի լիազորությունները նույնպես»։

«Грапарак»: Пашинян присвоил себе еще одно полномочие президента Армена Саркисяна
Газета «Грапарак» пишет, что Никол Пашинян узурпировал еще одно из без того ограниченных полномочий президента Армена Саркисяна. В пятницу он вручил в Сардарапате высокие государственные награды героям победных боев в Тавушской области – звание «Национальный герой Армении», медали «Боевой крест». Между тем, согласно статье 136 Конституции, «Президент Республики в установленных законом случаях и порядке награждает орденами и медалями Республики Армения, присваивает почетные звания».
«Армен Саркисян с 27 августа находился в отпуске, а мероприятие было организовано на следующий день, чтобы лавры награждения и восхваления героев достались не президенту, а премьер-министру. Однако при «аналоговом применении», если президент Армении не осуществляет свои полномочия, то они переходят по Конституции не к премьер-министру, а к председателю Национального Собрания. То есть, полномочия председателя парламента также узурпированы», - отмечает газета.