«Ժողովուրդ». ՊՆ-ում փաստաթղթերում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ տեղեկություններ
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, Ազգային Անվտանգության ծառայությունը Պաշտպանության նախարարության պաշտոնատար անձանց իրականացրած գործունեության մասով նոր բացահայտում է արել: Մասնավորապես, ԱԱԾ բացահայտել է, որ իրավաբանական անձ հանդիսացող ընկերությունը 2019թ. մայիս-հունիս ամիսներին, մասնակցելով ՀՀ ՊՆ շենքերի շինությունների ընթացիկ արտաքին ջրագծերի, ինչպես նաև օդափոխության համակարգի նորոգման աշխատանքների համար հայտարարված բաց մրցույթներին, ճանաչվել է հաղթող:
Արդյունքում, 2019թ. հուլիսի 13-ին և 31-ին նշված ընկերությունը ՊՆ հետ կնքել է պայմանագրեր 150 մլն դրամի չափով, որով ընկերությունը պարտավորվել է զորամասերում իրականացնել նորոգման աշխատանքներ, սակայն չկատարելով իր պայմանագրային պարտավորությունները, նախնական համաձայնության գալով ՀՀ ՊՆ իրավասու պաշտոնատար անձանց հետ, փաստաթղթերում ներառել են իրականությանը չհամապատասխանող կեղծ տեղեկություններ ու ուռճացրել կատարված աշխատանքների ծախսերը՝ պետությունից հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի է դարձել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քր. օր. 178 հոդ. 3-րդ մասի 1-ին կետի` խարդախության, 325 հոդ. 1-ին մասի` Փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, 314 հոդ. 1-ին մասի` Պաշտոնեական կեղծիք, 375 հոդ. 3-րդ մասի` իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը, հատկանիշներով:

«Жоховурд»: В Минобороны включили в документы не соответствующие действительности ложные данные
Газета «Жоховурд» пишет, что Служба национальной безопасности Армении выявила новые злоупотребления в деятельности должностных лиц министерства обороны. В частности, СНБ выяснила, что в мае-июне 2019 года какая-то компания, выступающая в качестве юридического лица, участвовала в открытых тендерах, объявленных для проведения ремонтных работ водопроводных и вентиляционных систем в зданиях и строениях Минобороны, и была признана победителем.
В результате 13 и 31 июля эта компания заключила с Минобороны договора на сумму 150 млн. драмов, обязавшись провести ремонт в воинских частях, однако не выполнила свои договорные обязательства и, достигнув предварительного согласия с должностными лицами министерства, включила в документы не соответствующие действительности ложные сведения, а также представила раздутые расходы выполненных работ. Тем самым, были присвоены государственные средства в особо крупном размере.
По сведениям издания, в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 178 (мошенничество), части 1 статьи 325 (подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств), части 1 статьи 314 (служебный подлог), части 3 статьи 375 (злоупотребление властью, превышение или бездействие власти) Уголовного кодекса Армении.