Բելառուսում ընդդիմությունը հայտարարել է քաղաքական կուսակցություն ստեղծելու մասին
Բելառուսի ընդդիմության համակարգող խորհրդի նախագահության անդամ Մարիա Կոլեսնիկովան և բելառուսցի քաղաքական գործիչ Վիկտոր Բաբարիկոն հայտարարել են քաղաքական կուսակցություն ստեղծելու մասին:
«Ընկերնե՛ր, ես՝ Մարիա Կոլեսնիկովան և շտաբի անդամ Վիկտոր Բաբարիկոն այսօր հայտարարում ենք «Միասին» քաղաքական կուսակցության ստեղծման մասին», - ասել Կոլեսնիկովան YouTube-յան տեսաուղերձում:
Գործադուլները և բողոքի ակցիաները սկսվել են Բելառուսում օգոստոսի 9-ից՝ նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո, որոնցում հաղթել է գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, ըստ ԿԸՀ-ի՝ նա հավաքել է ձայների 80,1% -ը:

Оппозиция в Белоруссии объявила о создании политической партии
Член президиума координационного совета оппозиции Белоруссии Мария Колесникова и белорусский политик Виктор Бабарико объявили о создании политической партии.
"Друзья! Я, Мария Колесникова, и члены штаба Виктора Бабарико сегодня объявляем о создании политической партии "Вместе", – сказала Колесникова в видеообращении на YouTube.
Забастовки и протестные акции охватили Белоруссию 9 августа, сразу после выборов президента, на которых победил действующий глава государства Александр Лукашенко – по данным ЦИК, он набрал 80,1% голосов.