Ճապոնիայի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Կիսիդան կմասնակցի վարչապետի ընտրություններին
Ճապոնիայի Արտաքին գործերի նախարարության նախկին ղեկավար, այժմ Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության քաղաքական խորհրդի ղեկավար Ֆումիո Կիսիդան պաշտոնապես հայտարարել է կուսակցության նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու իր մտադրության մասին, հաղորդում է Kyodo-ն:
«Ես ուզում եմ ինձ առաջադրել կուսակցության նախագահի ընտրության համար: Ես ուզում եմ ամեն ջանք գործադրել երկրի, ժողովրդի համար», - ասել է Կիսիդան իր խմբակցության նիստում:
Սպասվում է, որ երեքշաբթի Պաշտպանության նախկին նախարար Սիգերու Իսիբան ևս պաշտոնապես կառաջադրի իր թեկնածությունը: Տարբեր սոցհարցումների համաձայն, հենց նա, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարար, նախկին Արտաքին գործերի նախարար Տարո Կոնոն կլինեն առաջատարներն ընտրություններում:
Վարչապետ Սինձո Աբեն ուրբաթ պաշտոնապես հայտարարել է առողջական վիճակի պատճառով պաշտոնից հեռանալու իր ցանկության մասին:

Экс-глава МИД Японии Кисида будет участвовать в выборах премьер-министра
Экс-министр иностранных дел Японии Фумио Кисида, сейчас занимающий пост главы политического совета Либерально-демократической партии, официально заявил о намерении выдвинуть свою кандидатуру на выборах главы партии, сообщило агентство Киодо.
"Хочу выдвинуть свою кандидатуру на выборах председателя партии. Хочу приложить все свои силы для страны, для народа", - сказал Кисида на заседании своей фракции.
Как ожидается, во вторник свою кандидатуру официально выставит и бывший министр обороны Сигэру Исиба. По различным опросам общественного мнения именно он, а также министр обороны, бывший министр иностранных дел Таро Коно являются наиболее популярными фигурами у соотечественников.
Премьер-министр Синдзо Абэ в пятницу официально заявил о своем желании уйти в отставку по состоянию здоровья.