Խաղողը ինքնարժեքով հանձնելու դեպքում ընտանիք չենք կարող պահել. խաղողագործները բողոքում են մթերման ցածր գնից
Արմավիրի մարզի Սարդարապատ, Բամբակաշատ և Այգեվան համայնքների խաղողագործները բողոքի ակցիա են սկսել՝ պահանջելով բարձրացնել խաղողի մթերման գինը:
«Մեր խնդրանքն է՝ 150 դրամով խաղողն ընդունեն: Պետությունը գործարաններին սուբսիդավորել է, որ խաղաղ մթերեն, պետությունից սուբսիդավորում ստացել են հերիք չի, գինն էլ իջեցրել են», - ասում են ակցիայի մասնակիցները:
Խաղողագործները նշում են, որ «Արարատ» կոնյակի գործարանը կրճատել է պայմանագրերը՝ մթերման գին սահմանելով 135 դրամ 1 կգ դիմաց:
Խաղողագործները հանդիպում են անցկացրել նաև Արմավիրի մարզպետարանում:
«Ես կապ եմ հաստատել գործարանի ներկայացուցիչների հետ և ճշտել եմ որտեղ են մթերում իրակացնում, որտեղ անհրաժեշտ պարագաներ կան, որ գյուղացին գա՝ ես կարողանամ պատասխան տալ: Անկախ նրանից՝ կլինի սուբսիդավորում, թե՝ ոչ, գինը գոյանում է պահանջարկ-առաջարկի հաշվին: Մեզ համար կարևոր է, որ խաղողը չմնա գետնին, մթերում իրականցվի», - նշեց փոխմարզպետը:
Վերջինս առաջարկեց, որպեսզի խաղաղագործները խումբ ձևավորեն և ներկայացնեն գրավոր առաջարկներ:
Խաղողագործները նշեցին, որ խաղողը ինքնարժեքով հանձնելու դեպքում ընտանիք չեն կարող պահել, ակնկալում են պետության աջակցությունը, սուբսիդավորման որևէ միջոց, այլապես ուրբաթ օրը կրկին կշարունակեն ցույցերը:
«Ձեր տված ոչ մի պատասխան սպառիչ չէր, որևէ առաջարկ չեղավ, մենք ակնկալում էինք հանդիպում մարզպետի հետ, սակայն, երբ մենք գալիս էինք, նա այստեղից հեռացավ», - պնդեցին ակցիայի մասնակիցները:

Если мы сдадим виноград по себестоимости, то не сможем прокормить наши семьи – виноградари протестуют против низких закупочных цен
Виноградари из общин Сардарапат, Бамбакашен и Айгеван Армавирской области начали сегодня акцию протеста с требованием повысить закупочные цены на виноград.
«Мы просим, чтобы виноград принимали за 150 драмов. Государство субсидировало заводы, чтобы они закупили виноград. Мало того, что они получили субсидии от государства, они еще и снизили цену», - говорят участники акции.
Виноградари отмечают, что коньячный завод «Арарат» сократил договора и установил закупочную цену на виноград 135 драмов за 1 кг.
Участники акции протеста провели встречу также в областной администрации Армавира.
«Я связался с представителями заводов и выяснил, где проводят закупку, где есть необходимые условия, чтобы суметь ответить жителям сел, когда они придут. Независимо от того, будет субсидирование или нет, цена образуется за счет спроса и предложения. Для нас важно, чтобы виноград был закуплен», - отметил вице-губернатор.
Он предложил, чтобы виноградари сформировали группу и представили свои предложения.
Участники акции отметили, что если будут сдавать виноград по себестоимости, то не смогут прокормить свои семьи, посему ждут поддержки государства, хоть каких-то субсидий, в противном случае продолжат акцию протеста в пятницу.
«Ни один из ваших ответов не был исчерпывающим, не было никакого предложения. Когда мы приходили сюда, мы надеялись встретиться с губернатором, но он ушел», - отметили виноградари.
Отметим также, что участники акции все еще находятся у здания областной администрации и пока не собираются расходиться.