«Ժողովուրդ». Առևտրականների մոտ ՊԵԿ-ի գործողությունները «ռեյդ» են, իսկ ՊԵԿ-ում՝ ամենօրյա աշխատանք
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ վերջին օրերին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն ուժեղ հսկողություն է իրականացնում առևտրային ոլորտում:
Ըստ թերթի տեղեկությունների՝ ՊԵԿ աշխատակիցները շրջում են Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում և անակնկալ ինչ-որ առևտրի կենտրոն մտնում՝ պարզելու, թե արդյոք աշխատակիցները ՀԴՄ կտրոն տրամադրում են գնորդներին: Ընդ որում, առևտրականները վաղուց տեղյակ են, որ Պետական եկամուտների կոմիտեն պարբերաբար «ռեյդ» է իրականացնում։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձել է տեղեկությունը ճշտել Պետական եկամուտների կոմիտեի մամուլի պատասխանատու Լուսինե Մկրտչյանից. «Որևէ լրացուցիչ, հատուկ կամ նմանատիպ գործողություններ չեն իրականացվում, նման հանձնարարական չկա, ամենօրյա աշխատանքներ են, հարկային տեսուչները կատարում են իրենց ամենօրյա պարտականությունները։ Այո, իրականացնում են ստուգումներ, որպեսզի տնտեսվարողները աշխատեն օրինական դաշտում»:
Նրա խոսքով՝ «ռեյդ» ասածն իրենց համար անհասկանալի է, քանի որ ՊԵԿ-ի տեսուչները իրենց ամենօրյա աշխատանքն են կատարում։

«Жоховурд»: Для торговцев действия КГД – «рейды», а для КГД – повседневная работа
Газета «Жоховурд» пишет, что в последнее время Комитет государственных доходов (КГД) Армении осуществляет строгий контроль в сфере торговли.
По сведениям издания, сотрудники КГД обходят различные административные районы Еревана и заходят случайно в какую-то торговую точку, чтобы выяснить предоставляют ли сотрудники покупателям кассовые чеки. Причем, торговцы уже давно знают о периодических «рейдах» КГД.
Издание попыталось уточнить эти сведения у пресс-секретаря Комитета государственных доходов Лусине Мкртчян: «Какое-либо дополнительное, специальное или аналогичное действие не осуществляется, такого поручения нет. Это повседневная работа, налоговые инспекторы выполняют свои ежедневные обязанности. Да, проводят проверки, чтобы хозяйствующие субъекты работали в законном поле».
По ее словам, непонятно, почему это называют «рейдами», поскольку инспекторы КГД выполняют свою повседневную работу.