Պենտագոնը հայտարարել է գերձայնային հրթիռների նախատիպերի հաջող փորձարկումների մասին
ԱՄՆ զինվորականները հաջողությամբ փորձարկել են օդագերձայնային ռեակտիվ թևավոր հրթիռների երկու տեսակի նախատիպեր: Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության հեռանկարային նախագծերի ուսումնասիրության վարչությունը (DARPA) գործակալությունը:
Նշվում է, որ այժմ DARPA- ն և ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերը պատրաստ են օրացուցային տարվա ընթացքում սկսել առաջին ազատ թռիչքային փորձարկումները:
Բացի այդ, Պենտագոնը ներկայումս մշակում է «կրիտիկական կարևորության տեխնոլոգիաներ»՝ արդյունավետ գերձայնային թևավոր հրթիռների ստեղծման համար:

В Пентагоне заявили об успешных испытаниях прототипов гиперзвуковых ракет
Американские военнослужащие успешно провели испытания двух вариантов прототипов гиперзвуковых крылатых ракет с воздушно-реактивным двигателем (ВРД). Об этом сообщило Управление перспективных исследовательских проектов Минобороны США (DARPA).
Отмечается, что теперь DARPA и ВВС США готовы начать первые испытания в свободном полете в течение календарного года.
Кроме того, в настоящее время в Пентагоне разрабатывают «критически важные технологии» для появления на свет эффективных гиперзвуковых крылатых ракет воздушного базирования.