Ռուսաստանը և Հայաստանը վերացրել են Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության շուրջ տարաձայնությունները
02/09/2020 14:04
Ռուսաստանի և Հայաստանի տրանսպորտային գերատեչությունները կարգավորել են տարաձայնությունները Հարավկովկասյան երկաթուղու («Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության 100% դուստր ձեռնարկությունն) գործունեության ոլորտում, հայտնում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստի կայքը:
«Արձանագրությունն այսօր ստորագրել են Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի փոխնախարար - Երկաթուղային տրանսպորտի դաշնային գործակալության պետ Վլադիմիր Տոկարևը և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը: Այսպիսով, Ռուսաստանի երկաթուղիների դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ֆինանսատնտեսական գործունեության հետ կապված բոլոր տարաձայնությունները վերացվել են», - ասվում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարության հայտարարության մեջ:
2018-ին խուզարկություններ են իրականացվել ՀԿԵ գրասենյակում՝ հարկերից խուսափելու գործի շրջանակներում: Ընկերությունն արձագանքել է՝ հայտարարելով, որ հետաքննությունը կողմնակալ է: Ըստ RTVI հեռուստաալիքի, ՀԿԵ-ի դեմ հարուցվել է յոթ գործ՝ միավորված մեկ վարույթով:
«Հայկական երկաթուղին» կոնցեսիոն պայմանագրով փոխանցվել է Ռուսաստանի երկաթուղիներին 2008 թվականին 30 տարով:

Armenian and Russian transport agencies have settled the disagreements over the operation of the South Caucasus Railway (100% subsidiary of Russian Railways Company), Russia’s Ministry of Transport said in a press release.
“The protocol was signed today by Russia’s deputy minister of transport Vladimir Tokarev and deputy territorial administration and infrastructures minister of Armenia Armen Simonyan,” the press release stated, adding that with it all the disputes over the financial-economic activities of the subsidiary of the Russian Railways Company have been settled.
The relations between the Russian company and Armenian authorities became tense after searches and criminal cases Yerevan instituted against the South Caucasus Railway in August 2018, accusing the company of tax evasion. In response the company stated about biased investigation.
According to Russian RTVI, seven cases have been instituted against the South Caucasus Railway united in one. The company considers the accusations unsubstantiated.