Ռուսաստանը և Հայաստանը վերացրել են Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության շուրջ տարաձայնությունները
02/09/2020 14:04
Ռուսաստանի և Հայաստանի տրանսպորտային գերատեչությունները կարգավորել են տարաձայնությունները Հարավկովկասյան երկաթուղու («Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության 100% դուստր ձեռնարկությունն) գործունեության ոլորտում, հայտնում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստի կայքը:
«Արձանագրությունն այսօր ստորագրել են Ռուսաստանի Դաշնության տրանսպորտի փոխնախարար - Երկաթուղային տրանսպորտի դաշնային գործակալության պետ Վլադիմիր Տոկարևը և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը: Այսպիսով, Ռուսաստանի երկաթուղիների դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ֆինանսատնտեսական գործունեության հետ կապված բոլոր տարաձայնությունները վերացվել են», - ասվում է ՌԴ տրանսպորտի նախարարության հայտարարության մեջ:
2018-ին խուզարկություններ են իրականացվել ՀԿԵ գրասենյակում՝ հարկերից խուսափելու գործի շրջանակներում: Ընկերությունն արձագանքել է՝ հայտարարելով, որ հետաքննությունը կողմնակալ է: Ըստ RTVI հեռուստաալիքի, ՀԿԵ-ի դեմ հարուցվել է յոթ գործ՝ միավորված մեկ վարույթով:
«Հայկական երկաթուղին» կոնցեսիոն պայմանագրով փոխանցվել է Ռուսաստանի երկաթուղիներին 2008 թվականին 30 տարով:

Россия и Армения сняли разногласия по деятельности Южно-Кавказской железной дороги
Транспортные ведомства России и Армении урегулировали разногласия в сфере деятельности Южно-Кавказской железной дороги (100%-ая «дочка» РЖД), управляющей железными дорогами республики, сообщил Минтранс РФ.
«Протокол сегодня подписали заместитель министра транспорта РФ - руководитель Федерального агентства железнодорожного транспорта Владимир Токарев и заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Армен Симонян. Таким образом, были сняты все разногласия в отношении финансово-хозяйственной деятельности дочернего предприятия ОАО «РЖД» - ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», - говорится в сообщении Минтранса РФ.
Отношения РЖД с властями Армении обострились из-за обысков и уголовных дел, которые Ереван завел против ЮКЖД. В частности, в августе 2018 года в офисе ЮКЖД в Армении провели обыски в рамках дела о неуплате налогов. В компании в ответ заявили об ангажированности следствия. Всего против ЮКЖД, по информации телеканала RTVI, заведено семь дел, объединенных в одно производство. В ЮКЖД считают претензии необоснованными.
«Армянская железная дорога» была передана в ведение РЖД в 2008 году по концессии. Российская компания может управлять этими дорогами в течение 30 лет.