Ալվինա Գյուլումյանի աշխատասենյակն են մտել, հավաքել անձնական իրերն ու ուղարկել նրան. Վահե Գրիգորյանի համար ոչ թե մասնագիտությունն ու ՍԴ-ն են կարևոր, այլ իր անձնական բարեկեցությունը. Ավետիք Իշխանյան
ՍԴ անդամ Ալվինա Գյուլումյանի աշխատասենյակն են մտել, հավաքել անձնական իրերն ու ուղարկել նրան, այս մասին հայտնում է իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանը։
«Այժմ չեմ ուզում անդրադառնալ, ՍԴ-ում արհեստականորեն ստեղծված ճգնաժամի պատճառներին, դրանց օրինականությանը և այլն։ Նաև ենթադրենք, որ աշխատասենյակ մուտք գործելն ու այն, ըստ էության, «խուզարկելն» ու Ալվինա Գյուլումյանի անձնական իրերը հավաքելը բխում է օրենքի տառից։ Բայց չէ՞ որ գոյություն ունեն նաև չգրված էթիկայի կանոններ, տարրական հարգանք անձի, մանավանդ իր մասնագիտական և մարդկային հատկություններով իրեն երբեք չարատավորած պաշտոնյայի նկատմամբ։Եթե հաշվի առնենք նաև այն հանգամանքը, որ նշյալ գործողությունը կատարելու հրահանգ տվող Սամվել Առաքելյանը անձամբ ճանաչել և ջերմ հարաբերություններ է ունեցել Ալվինա Գյուլումյանի հետ, ապա այս պատմությունն ավելի քան անընդունելի է։ Լավ, միթե հնարավոր չէ՞ր գոնե զանգահարել և զգուշացնել տիկին Գյուլումյանին, «վերևից» եկող հրամանի մասին և խնդրել գալ ՍԴ։
․․․Ինչ վերաբերում է Վահե Գրիգորյանի՝ արագացված տեմպերով Ալվինա Գյուլումյանի աշխատասենյակի «սեփականաշնորհմանը», ապա կարելի է ենթադրել, որ Վահե Գրիգորյանի համար ոչ թե իր մասնագիտությունն ու ՍԴ-ն են կարևոր, այլ իր անձնական բարեկեցությունը։ Թե՞ ես սխալվում եմ, գուցե ավելի հարմարավետ, աշխատասենյակում է գալիս մասնագետի ստեղծագործական մուսան, և միայն հին, նեղ, տարրական հարմարություններից , լուսավորությունից զերծ աշխատասենյակն էր պատճառը, որ Վահե Գրիգորյանն ավել քան մեկ տարի լինելով ՍԴ անդամ, ներեցեք՝ դատավոր, չէր կարողանում կենտրոնանալ, աշխատել և մասնակցել ՍԴ նիստերին․․․Իհարկե, չմոռանալով իր տանջանքների համար բարձր աշխատավարձ և պարգևավճարներ ստանալ», - ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Իշխանյանը։

Из кабинета Альвины Гулумян вынесли ее личные вещи, для Ваге Григоряна важны не профессия и Конституционный суд, а личное благополучие – Аветик Ишханян
03/09/2020 19:48
Вошли в кабинет члена Конституционного суда Альвины Гулумян, собрали личные вещи и отправили ей, об этом сообщает правозащитник Аветик Ишханян.
«Я не хочу сейчас обращаться к причинам искусственно созданного кризиса в Конституционном суде, к их законности и т.д. Предположим, что войти в кабинет и, по сути, устроить там «обыск» и собрать личные вещи Альвины Гулумян вытекает из буквы закона. Но ведь существуют также неписаные правила этики, элементарное уважение к человеку, особенно к должностному лицу, которое своими профессиональными и личными качествами никогда не дискредитировало себя. Если учесть также то обстоятельство, что давший приказ выполнить указанные действия Самвел Аракелян лично знаком и состоит в теплых отношениях с Альвиной Гулумян, то эта история более чем неприемлема. Ладно, неужели невозможно было хотя бы позвонить и предупредить госпожу Гулумян о поступившем «сверху» приказе и попросить прийти в Конституционный суд.
․․․Что касается ускоренными темпами «приватизации» кабинета Альвины Гулумян Ваге Григоряном, то можно предположить, что для Ваге Григоряна важны не его профессия и Конституционный суд, а его личное благополучие. Или я ошибаюсь? Возможно, муза творчества приходит к специалисту в более комфортном кабинете и лишь старый, узкий, лишенный элементарного удобства и света кабинет был причиной того, что Ваге Григорян будучи больше года членом Конституционного суда, извините, судьей, не мог сконцентрироваться, работать и участвовать в заседаниях КС… Конечно, не забывая получать высокую зарплату и премии за свои страдания», - написал на своей странице в Facebook Аветик Ишханян.