Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կարանտինի մասին օրենքը
Ազգային ժողովը 70 կողմ, 19 դեմ ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նշենք, որ օրենքի ընդունումը ենթադրում է արտակարգ դրության ռեժիմը կարանտինով փոխարինելու հնարավորություն:
Կարանտին կարող է մտցվել առողջապահության նախարարություն առաջարկով մարզպետի կամ Երևանի քաղաքապետի կողմից՝ վարակիչ հիվանդությունների տարածման և բռնկման, արտակարգ իրավիճակների դեպքում:
Կարանտին կարող է սահմանվել քաղաքի որոշակի մասում կամ որոշակի տարածքում, այդ թվում՝ ձեռնարկություններում և այլ տնտեսվարող սուբյեկտներում:
Կարանտին կարող է սահմանվել միայն մինչև վեց ամիս ժամկետով, սակայն այն կարող է երկարաձգվել մինչև 12 ամիս:

Парламент Армении принял во втором чтении и полностью закон о карантине
Парламент Армении принял сегодня во втором чтении и полностью пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении санитарно-эпидемиологической безопасности населения Республики Армения» и смежные законы соотношением голосов 70 «за» и 19 «против».
Отметим, что принятие закона предусматривает возможность заменить режим чрезвычайного положения карантином.
Карантин может быть объявлен по предложению министерства здравоохранения губернатором области или мэром Еревана в случае вспышки и распространения инфекционных заболеваний, в чрезвычайных ситуациях.
Карантин может вводиться в определенной части города или на определенной территории, в том числе на предприятиях и других хозяйствующих субъектах. Карантин может устанавливаться на срок шесть месяцев, однако может быть продлен до 12 месяцев.