Վագոն-տնակի տխուր պայմաններից կազատվի ևս մեկ ընտանիք
Լավ կյանքի հույսն ու հեռանկարը, տարիներ առաջ, Կարապետյանների ընտանիքին երկրի սահմաններից դուրս էին հանել: Օտարության մեջ, սակայն, նախատեսված ծրագրերն ու կյանքի հունն այլ ընթացք են ստացել: Բազմաթիվ՝ առողջական ու ֆինանսական խնդիրներ հաղթահարելուց հետո, Կարապետյաններն ստիպված են եղել վերադառնալ Հայաստան: Անտուն մնացած ընտանիքը մի փոքրիկ հողակտոր է գնել ու ապրել վագոն-տնակում: Արարատի մարզի Դվին գյուղում տեղադրված երկաթյա կացարանը, 8 տարի Կարապետյաններին ծառայելուց հետո, քայքայվել է:
«Վագոն-տնակը մետաղական է և քայքայվել է: Ներսում վաղուց կաթում էր, առաստաղն էլ շարքից դուրս էր եկել: Փորձեցինք դեմն առնել, նորոգել, բայց ամեն ինչ ժամանակավոր էր: Ստիպված հարմարվել ենք, բայց այլևս հնարավոր չէ համակերպվել», - ասել է տանտիրուհին՝ Մելսիդա Կարապետյանը:
Որդու՝ Մարտիկի ընտանիքին օգնելու նպատակով, 91-ամյա հայրը՝ Սոտնիկը, շինարարություն է նախաձեռնել՝ ներդնելով տարիներ շարունակ հավաքած խնայողությունը՝ կենսաթոշակը: Ավելին չկարողանալով՝ Սոտնիկը որդուն ուղղորդել է դիմել հանրապետության բոլոր մարզերում տնաշինական ծրագիր իրականացնող գործընկեր կազմակերպություններին՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի ու «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնին»: Ծրագրում ընդգրկված՝ Կարապետյանների ընտանիքը շինարարությունն սկսել է իրականացնել համավարակի պայմաններում:
«Ինչ կազմակերպել և արել եմ՝ իմ շնորհքն է: Թոշակս հավաքել եմ՝ իմ ձեռքով երեխաներիս օգնելու համար: Արել եմ, որ իմ մահից հետո ոչ ոք դրսում չմնա: 91 տարեկան եմ, աշխատել եմ մինչև 88 տարեկան: Ես ինձ պահում եմ՝ երեխաներիս էլ՝ ինձ հետ: Շինարարությանը չեն թողնում մասնակցեմ՝ ասելով, որ ես իմ գործն արդեն արել եմ», - ասել է Սոտնիկ Կարապետյանը:
Արդեն մի քանի ամիս ընթացող շինարարությունը փոխել է ընտանիքի անդամների տրամադրությունն ու վաղվա օրվա նկատմամբ հավատը: Աշխատում են օր առաջ ավարտին հասցնել այն, ինչը չի հաջողվել նախկինում: 91-ամյա պապն էլ անհամբեր սպասում է նոր տան բացման արարողությանը: Հույս ունի, որ որդու ընտանիքը Նոր տարին կնշի քարե տանը, իսկ ինքը, սեղանի պատվավոր հատվածում նստած՝ կընդունի իրենց աջակցող կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» ներկայացուցիչներին:
Սոցիալական պատասխանատվությամբ առաջնորդվող՝ տարիների գործընկերներն ակտիվորեն հետևում են հանրապետության տարբեր մարզերում իրականացվող աշխատանքներին՝ ձգտելով տարեվերջին արձանագրել ծրագրով նախատեսված՝ ցանկալի արդյունքը:

One more family to get rid of the desperate conditions of the metal container
Years ago, the hope and prospect of a good life made the Karapetyan family leave the country. However, the plans and the life stream abroad took a different course. After overcoming many health and financial issues, the Karapetyans had to return to Armenia.
The homeless family purchased a small plot of land and lived in a metal container. The metal container located in Dvin village of Ararat region, has deteriorated after serving the Karapetyan family for 8 years.
“The container was metal and decayed. It was leaking; the ceiling was damaged. We tried to take measures and to repair, but everything was temporary. We had to adapt, but it's no longer possible,” said Melsida Karapetyan, the hostess.
To help his son Martik, the 91-year-old father, Sotnik, initiated home building investing the savings of the years, and the pension. Unable to do more, Sotnik told his son to appeal to partner companies implementing housing projects in all regions of the country, to Viva-MTS and the “Fuller Housing Center of Armenia”. The Karapetyan family was included in the housing project, and started the construction during the pandemic.
“Whatever has been organized and done is thanks to me. I have saved my pension to help my children. I have done it for no one to stay homeless after my death. I am 91 years old; I have worked until I was 88 years old. I take care of me and my children, too. They don't let me to participate in the construction, they say I have already done my part,” said Sotnik Karapetyan.
The construction going on for several months has changed the mood and belief in future of the family. They are working hard to finish the works as soon they can. The 91-year-old grandfather can't wait for the housewarming celebration. He hopes that his son's family will meet the New Year in a stone built house, and he will host the representatives of Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia” in the new home.
Guided by social responsibility, the partners of the years actively follow the work carried out in different regions of the country to record the desired result envisaged by the program at the end of the year.