ԱՀԿ-ն ափսոսում է իր կազմից ԱՄՆ-ի դուրս գալու որոշման համար
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) ափսոսում է իր կազմից ԱՄՆ-ի դուրս գալու որոշման համար, ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարգարետ Հարիսը:
Լրագրողների խնդրանքով նա մեկնաբանել է Միացյալ Նահանգների հայտարարությունը, որ մինչև 2021 թվականի հուլիսի 6-ին պաշտնապես դուրս գալը Վաշինգտոնն աստիճանաբար կկրճատի իր փոխգործակցության մասշտաբները ՄԱԿ-ի այդ կառույցի հետ:
«Ամբողջությամբ վերցված, կցանկանայի կրկնել այդ մասին մեր նախորդ հայտարարությունները. մենք ափսոսում ենք», - ասել է Հարիսը:
ԱՄՆ-ն մինչև 2021 թվականի հուլիսի 6-ն ԱՀԿ-ից պաշտոնապես դուրս գալն աստիճանաբար կկրճատի ՄԱԿ-ի այդ կառույցի հետ իր փոխգործակցության մասշտաբները և հետ կկանչի գործուղված ամերիկացի փորձագետներին:

В ВОЗ подтвердили, что сожалеют о решении США выйти из организации
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сожалеет о решении США выйти из ее состава. Об этом заявила в пятницу на брифинге в Женеве ее официальный представитель Маргарет Харрис.
Комментируя по просьбе журналистов заявление Соединенных Штатов о том, что до официального выхода 6 июля 2021 года Вашингтон будет постепенно сокращать масштабы своего взаимодействия с этой структурой ООН, Харрис сказала: "В целом, хотела бы повторить наши предыдущие заявления на этот счет: мы сожалеем".
Соединенные Штаты до официального выхода из Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) 6 июля 2021 года будут постепенно сокращать масштабы своего взаимодействия с этой структурой ООН и отзывать прикомандированных американских экспертов.