Կարանտին՝ արտակարգ դրության փոխարեն. Օրենքն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ (Տեսանյութ)
Ազգային ժողովն այսօր 80 կողմ 28 դեմ ձայներով առաջին ընթերցմամբ կողմ քվեարկեց կառավարության կողմից ներկայացված «ՀՀ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման մասին օրենքում» փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Դրանով ենթադրվում է արտակարգ դրության ռեժիմը կարանտինով փոխարինելու հնարավորությունը:
Կարանտին կարող է մտցվել առողջապահության նախարարություն առաջարկով մարզպետի կամ Երեւանի քաղաքապետի կողմից՝ վարակիչ հիվանդությունների տարածման և բռնկման, արտակարգ իրավիճակների դեպքում:
Կարանտին կարող է սահմանվել քաղաքի որոշակի մասում կամ որոշակի տարածքում, այդ թվում` ձեռնարկություններում և այլ տնտեսվարող սուբյեկտներում: Կարանտին կարող է սահմանվել միայն մինչև վեց ամիս ժամկետով, սակայն կարող է երկարաձգվել մինչև 12 ամիս:

State of emergency to be replaced with quarantine: NA adopts package at fist reading
With 80 for and 28 against the NA adopted at the first reading the package of bills on making amendments in the laws about Ensuring Sanitary-Epidemiological Safety of the RA Population and Protection of Population in Emergency Situations.
The bills envisage replacement of state of emergency regime with quarantine.
Quarantine may be declared with the proposal of Ministry of Health, governor, Yerevan mayor in case of outbreak of infectious diseases or emergency situations.
Quarantine may be established in some part of the city or in certain area, including in enterprises and companies. It may be set with up to six months and extended till 12 months.