Եթե տների վարձը 100-ից 120 հազար դրամ է, ես 35 հազարով ո՞նց ապրեմ. ակցիայի մասնակից
ՌԴ մեկնել ցանկացող քաղաքացիներն այսօր հավաքվել են Ազգային ժողովի դիմաց՝ պատգամավորներին իրենց խնդիրը ներկայացնելու:
Ակցիայի մասնակիցները նշում են, որ հայտնվել են անելանելի իրավիճակում, եկել են ԱԺ՝ օգնություն ստանալու ակնկալիքով:
«Էստեղ ինչքան հավաքված կա, բոլորս նույն վիճակում ենք, տուն չունենք, եկել ենք կորոնավիրուսի պատճառով, չենք կարողանում հետ վերադառնալ, մեր ընտանիքները մնացել են Ռուսաստանում: Եկել ենք խնդրենք, ովքեր իրավասու են մեզ օգնել, օգնեն՝ հետ գնանք Ռուսաստան: Աշխատանքի չեն ընդունում, ես էլ 35 000 դրամ թոշակ եմ ստանում, եթե տների վարձը 100-120 հազար դրամա, ես 35 000 դրամով ո՞նց ապրեմ», - ասաց ակցիայի մասնակից քաղաքացին:
Քաղաքացիների հետ հանդիպման դուրս եկավ ԲՀԿ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը՝ խոստանալով ԱԺ-ում բարձրաձայնել նրանց խնդիրը:
«Խնդիրը բանակցությունների միջոցով պետք է լուծվի: Էս հարցը մարդկանց համար դարձել ա արդեն «պրոբլեմ», մարդիկ զրկված են տնից, աշխատանքից հարազատներից: Ես ձեզ խոստանում եմ, նիստը վերսկսվելուն պես ԱԺ-ում կանդրադառնամ ձեր խնդրին», - ասաց նա:
Մասնակիցները պահանջեցին հանդիպում Ռուստամ Բադասյանի հետ, Էնֆիաջյանն էլ խոստացավ հանդիպում կազմակերպել կառավարության անդամներից մեկի հետ:
Հիշեցնենք, որ մասնակիցները երեկ ակցիա էին իրականացնում կառավարության, ԱԳՆ դիմաց: Նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նշել էր, որ դեռևս իրենց խնդրին լուծում չկա, ընթանում են բանակցություններ:

Как я могу прожить на 35 тысяч, если арендная плата за квартиру составляет 100-120 тысяч драмов – участник акции
04/09/2020 16:00
Желающие уехать в Россию граждане собрались сегодня перед зданием парламента Армении, чтобы представить депутатам свои проблемы.
Участники акции отмечают, что оказались в безвыходной ситуации и пришли в парламент в надежде получить помощь.
«Все собравшиеся здесь находятся в том же состоянии, у нас нет жилья, мы приехали из-за коронавируса, но не можем вернуться. Наши семьи остались в России. Мы пришли просить, чтобы нам помогли компетентные лица, помогли вернуться в Россию. На работу не принимают, я получаю пенсию в размере 35 тысяч драмов, как я могу прожить на эти деньги, если арендная плата за квартиру составляет 100-120 тысяч драмов», - сказал один из участников акции.
Депутат парламента от фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян обещал озвучить этот вопрос в парламенте.
«Проблема должны быть решена путем переговоров. Этот вопрос уже стал для людей "проблемой", люди лишены дома, работы, родственников. Я вам обещаю, как только начнется заседание, я обращусь в парламенте к этому вопросу», - сказал он.
Участники акции требуют также встречи с министром юстиции Рустамом Бадасяноом, Ваге Энфиаджян обещал организовать встречу с одним из членов правительства.
Напомним, вчера желающие уехать в Россию проводили акцию протеста перед зданием правительства и МИД Армении. Глава МИД Зограб Мнацаканян отметил, что пока нет решения проблемы, по этому вопросу ведутся переговоры.