«Հայրենիք»-ՀՅԴ-ԲՀԿ միասնական հանրահավաքը չի բացառվում. նպատակն առավել լայն համախմբում ստեղծելն է
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունում դեռ վերջնական չեն որոշել՝ երբ տեղի կունենա Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարած հանրահավաքը։
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, թե հանրահավաքի անցկացման ժամկետի մասին կհայտարարեն այն ժամանակ, երբ Գագիկ Ծառուկյանը կավարտի մարզային հանդիպումները։
«Հանրահավաքի անցկացման կոնկրետ ժամկետ այս պահին դեռևս չեմ կարող նշել, որովհետև Գագիկ Ծառուկյանը հանրապետության բոլոր մարզերում հանդիպումների շարք է անցկացնում, քննարկվում են բոլոր այն մտահոգությունները, որոնք ազգաբնակչությունը ներկայացրել է կուսակցության տարածքային գրասենյակներ ու ակտիվի ներկայացուցիչներին: Երբ որ հանդիպումների շարքը կավարտվի, այն ժամանակ էլ կձևավորվի հանրահավաքի օրակարգն ու հստակ ժամկետները», - ասաց Տոնոյանը։
Ինչ վերաբերում է «Հայրենիք» ու ՀՅԴ կուսակցությունների հետ միասնական ներկայանալուն, Իվետա Տոնոյանն ասաց, որ «Հայրենիք»-ի ու ՀՅԴ-ի հետ շատ ակտիվ գործակցում են, որևէ խնդիր եռյակի ձևաչափում չկա։
«Ես որևէ դեպքում չեմ բացառում, որ եռյակի մեր գործընկերները միասնական օրակարգով կլինեն մեր կողքին», - նշեց նա։
Թե ինչ օրակարգով է ԲՀԿ-ն հրավիրելու հանրահավաքը, ԱԺ պատգամավորն ասաց, որ այս պահին բազմաթիվ խնդիրներ կան արդեն բարձրացված, որոնք ներառված են լինելու հանրահավաքի օրակարգում։
«Մասնավորապես, կրթական չափորոշիչների հետ կապված հարցերը, ինչպես նաև թե՛ գյուղատնտեսության, թե՛ առողջապահության հետ կապված խնդիրների մասին են բարձրաձայնել մեր հայրենակիցները, բայց ես չեմ բացառում, որ խնդիրների շարքն առավել ընդգրկուն կլինի հանրահավաքին», - ավելացրեց Իվետա Տոնոյանը։
«Հայրենիք» կուսակցության վարչության անդամ Արսեն Բաբայանը Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, թե քննարկում չի եղել հանրահավաքին միասնական ներկայանալու վերաբերյալ։
«ԲՀԿ մեր ընկերները բազմիցս հայտնել են, որ իրենց համար մեր մասնակցությունը ցանկալի է ու հնարավոր, քննարկում չի եղել, բայց մենք միշտ հայտարարել ենք, որ անհրաժեշտության դեպքում, եթե լինի կարիքը, այո, մենք կլինենք հանրահավաքում, կմասնակցենք, ելույթ կունենանք», - ասաց Բաբայանը։
Թե ինչ օրակարգով «Հայրենիք» կուսակցությունը կմիանա ԲՀԿ հանրահավաքին, Բաբայանը նշեց. երբ գա ժամանակը, երբ քննարկվի միանալ-չմիանալու, մասնակցել-չմասնակցելու հարցը, այդ ժամանակ նաև պահանջների մասին ավելի լայն կիրազեկեն։
«Բայց երեք կուսակցությունների առանցքային, համար մեկ օրակարգը Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած իշխանության հեռացումն է», - ընդգծեց «Հայրենիք» կուսակցության վարչության անդամը։
ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ Արծվիկ Մինայսանն ընդգծեց՝ երեք քաղաքական ուժերի աշխատանքային քննարկումներում կա համատեղ հանրահավաքների հարցը։
«Չկա առանձնապես մեկ քաղաքական ուժի կողմից հրավիրվող հանրահավաքի հարց կամ օրակարգ։ Այո, մեր եռյակի օրակարգում հանրահավաքներ անելու, հանդիպումներ կազմակերպելու, այդ թվում՝ այն համատեղ դատական հայցերը, որ մենք ներկայացրել ենք, դրա շրջանակներում քաղաքացիների աջակցությունը ստանալու գործողություններ նախատեսված են», - Aysor.am-ին ասաց Մինասյանը։
Նա շեշտեց՝ իրենց օրակարգը հստակ է։
«Առաջին՝ ստեղծված վիճակի գնահատում, ներառյալ բոլոր այն մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, որոնք երկրի առջև ծառացած են թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին ճակատում, այդ թվում՝ իշխանության ապաշնորհ գործողությունների, քաղաքականության հետևանքով։
Երկրորդ ՝ գնահատական իշխանություններին, այն առումով, որ իշխանությունն ի վիճակի չէ իր այսօրվա կազմով, վարքագծով, իրականացվող քաղաքականությամբ ու գործողություններով հաղթահարելու այդ մարտահրավերները, ավելին՝ ստեղծում է նոր մարտահրավերներ։
Երրորդ՝ երկրին անհրաժեշտ է որակապես նոր իշխանություն, իշխանություն, որն ունակ կլինի ոչ միայն հաղթահարել նշված մարտահրավերներն ավելի արագ տեմպերով, այլև երկրում կստեղծի բարեփոխումների համար իրական միջավայր։

Prosperous Armenia party has not decided yet when the rally stated by their leader Gagik Tsarukyan will take place.
Speaking to Aysor.am, party’s faction lawmaker Iveta Tonoyan said that the date of the rally will be announced after Gagik Tsarukyan ends his regional meetings.
“I cannot tell the exact date of the rally now, because Gagik Tsarukyan is conducting series of meetings in all the regions, discusses all the concerns the people have presented to territorial offices of the party. After the series of meetings end, the agenda and clear date of the rally will be decided,” Tonoyan said.
As to uniting with Homeland and ARF-D parties, Tonoyan said, they are actively cooperating with the two forces and there are no issues in their trio format.
“In any case I do not exclude that our trio partners will be by our side with a united agenda,” she stressed.
Speaking about the agenda of the rally, the lawmaker said it includes both educational, healthcare, agricultural issues.
Member of Homeland party’s administration Arsen Babayan told Aysor.am that they have not discussed the issue of joining the rally yet.
“Our partners from the PAP many times expressed wish of our participation, but we have not discussed it yet. We have always stated that in case of necessity, yes, we will be at the rally, will take part in it and deliver a speech,” Babayan said.
As to with what agenda Homeland party will join the PAP rally, Babayan said the core issue of the three parties is to remove the authorities headed by Nikol Pashinyan.
Member of the ARF-D Supreme Body Artsvik Minasyan stressed that the three forces are discussing the issue of conduction of joint rally.
Speaking to Aysor.am he said the agenda of the trio includes conduction of rallies, meetings, assistance to citizens.
“Our agenda is clear. The first is assessment of the situation, including all the challenges and threats the country is facing both in domestic and external fronts as a result of actions of incompetent authorities,” he said.
The second Minasyan said is assessment to the authorities as with their today’s staff, behavior and implemented policy they are not able to overcome the challenges, moreover they create new ones.
The third Minasyan said that the country needs qualitatively new authorities able not only to overcome the mentioned challenges but create real environment for reforms.
The ARF-D representative said that the authorities must be formed by the people and through the people.
Minasyan stressed that they unite to create wider consolidation. “And this is not pre-election bloc,” Minasyan added.