Եվրոպայում ապաստան հայցող ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը մերժվում է. Արմեն Ղազարյան
Եվրոպայում ապաստան հայցող ՀՀ քաղաքացիների 97 տոկոսը մերժվում է, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ դեպքերի մեծ մասում պարզվում է, որ ՀՀ քաղաքացիները սեփական երկրում քաղաքական հետապնդման չեն ենթարկվում, ինչն էլ հիմք է հանդիսանում՝ դիմումները մերժելու:
Ինչ վերաբերում է բուժումը եվրոպական երկրներում կիսատ թողած և հետ վերադարձված ՀՀ քաղաքացիներին, ապա, բանախոսի հավաստմամբ, շատ դեպքերում վերջիններիս հոսպիտալացումը կատարվում է հենց օդանավակայանից:
Նշենք, որ հանձնաժողովի նիստի ավարտին քվեարկության դրվեցին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության, Բենիլյուքսի երկրների և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին համաձայնագիրը կիրարկող արձանագրությունը վավերացնելու մասին որոշումները: Բոլոր երեք որոշումները միաձայն ընդունվեցին:

Армен Казарян: 97 процентов просящих убежище в Европе граждан Армении получают отказ
97 процентов обратившихся с просьбой о предоставлении убежища в Европе граждан Армении получают отказ, заявил сегодня на заседании постоянной парламентской комиссии по внешним связям начальник миграционной службы министерства территориального управления и инфраструктур Армен Казарян.
По его словам, в большинстве случаев выясняется, что граждане Армении не подвергаются преследованию в собственной стране, что становится основанием для отклонения заявлений.
Что касается граждан, которые были принудительно возвращены в Армению и оставили наполовину лечение в Европе, то Армен Казарян заверил, что во многих случаях их госпитализируют прямо с аэропорта.
Отметим, что постоянная парламентская комиссия по внешним связям одобрила протоколы о приеме нелегальных мигрантов из Болгарии, Германии и стран Бенилюкса в рамках Соглашения о реадмиссии нелегальных мигрантов между Арменией и ЕС. Все три решения были приняты единогласно.