Մարտի 1-ի գործով տուժողները դադարեցնում են մասնակցությունը դատական նիստերին՝ համարելով այն «անբովանդակ ֆարս»
Մենք իրավապահ մարմինների կողմից սաբոտաժ և հակազդեցություն ենք նկատել, որը ի վնաս Մարտի 1-ի գործի բացահայտմանն է ուղղված, այսօր կայացած քննարկման ժամանակ ասաց Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը:
Նա նշեց, դատաքննությունը վերածվել է թանկարժեք ժամավաճառության և ֆարսի:
«Մենք դադարեցնում ենք մեր ֆիզիկական մասնակցությունն այս անբովանդակ միջոցառմանը: Իշխանություններն անկարող են իրավական մի շարք խնդիրների համար արդյունավետ լուծում գտնել, ինչը հանգեցնում է ձախողման: Մարտի 1-ի գործով դատախազությունը չէր դրսևորում բավարար կամք, և շատ մարդկանց հնարավորություն էր տրվում խուսափելու պատասխանատվությունից:
Սա մի քայլ է, որը նպատակ ունի վերաիմաստավորելու 2018-ին սկսված գործընթացը: Այն անհասկանալիորեն կամ կանգ առավ, կամ խափանվեց, այնինչ մեզ լրիցվ ուրիշ տեղ պետք է հասցներ: 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո Մարտի 1-ի գործերով դատախազությունը լռում է:
Մարտի 1-ի իրադարձությունների խորքային, իրավական և քաղաքական անդրադարձ և հետևողական բազմակողմանի գործընթաց չի իրականացվ ում: Որևէ էական առաջընթաց չկա Մարտի 1-ի իրադարձությունների կապակցությամբ ապօրինի դատապարտված անձանց վճիռների վերանայման հարցում», - հայտարարեց փաստաբանը:

March 1 victims’ successors refuse to participate in court hearings, describing them as “contentless farce”
07/09/2020 13:18
Successors of victims of March 1refuse to participate in the court hearings of the case anymore, their representative Tigran Yegoryan stated at the discussion today, stressing that they have noticed sabotage and counteraction from law enforcement bodies.
He stressed that the court hearings have turned into time selling, and the work carried out by the SIS is being failed too.
“We quit our physical participation in this contentless farce. The authorities are not able to find effective solution to a number of legal issues which results in failure. The Prosecutor General’s Office does not show enough will in March 1 case and many people were given an opportunity to avoid responsibility,” the attorney said.