Ինձ մոտ տպավորություն է, որ մենք տարբեր տեղեր ենք իրավաբանություն սովորել. Արամ Օրբելյանը՝ դատախազին (տեսանյութ)
08/09/2020 15:01
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։
Դատարանը մերժեց Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի միջնորդությունը։ Հայկ Ալումյանը, հիշեցնենք, միջնորդություն էր ներկայացրել՝ որպես տուժող դատակոչված 102 անձանց որպես տուժող դատակոչի ցուցակից հեռացնելու և նրանց այս գործով որպես վկա ներառելու մասին։
Դատավոր Անա Դանիբեկյանը հայտարարեց, թե միջնորդությունը հիմնավորված չէ, տուժողներն ու տուժողների իրավահաջորդները կշարունակեն մասնակցել սույն քրեական գործին։
Հայկ Ալումյանն էլ ընդգծեց՝ դատարանի որոշումը հագեցած էր իրավական տերմինաբանությամբ, բայց զուրկ էր իրավական բովանդակությունից։ Դատարանի որոշման դեմ առարկեց նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն էլ հայտարարեց՝ քրեական դատավարության օրենսգիրքը դատավարության մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս առարկել դատավարական գործողությունների դեմ։
«Հիմա քրեական դատավարության օրենսգիրքը թույլ չի տալիս, որ դատարանում առարակություններ հնչեցվեն կայացված որոշումների վերաբերյալ», - ասաց դատախազը՝ դատարանին կոչ անելով թույլ չտալ կողմերին առարկություն ներկայացնել կայացված որոշումների վերաբերյալ։
Քոչարյանի մյուս պաշտպան Արամ Օրբելյանն էլ, անդրադառնալով դատախազի հայտարարությանը, ասաց, թե իր մոտ տպավորություն է, որ ինքն ու դատախազը տարբեր տեղեր են իրավաբանություն սովորել։
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստին տուժողներն ու նրանց ներկայացուցիչները չեն ներկայացել։
Երեկ  Մարտի 1-ի գործով տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Տիգրան Եգորյանը հայտարարել է, թե իրավապահ մարմինների կողմից սաբոտաժ և հակազդեցություն են նկատել, որը ի վնաս Մարտի 1-ի գործի բացահայտմանն է ուղղված։

У меня создается впечатление, что мы в разных местах учили юриспруденцию – Арман Орбелян ответил прокурору
В суде общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Анны Данибекян продолжается слушание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Суд отклонил ходатайство адвоката второго президента Айка Алумяна. Напомним, Айк Алумян представил ходатайство об удалении признанных потерпевшими 102 лиц из списка потерпевших и их включении в список свидетелей по данному уголовному делу.
Судья Анна Данибекян заявила, что ходатайство необоснованно, потерпевшие и правопреемники потерпевших продолжат участвовать в данном уголовном деле.
Айк Алумян подчеркнул, что решение суда насыщено правовой терминологией, однако лишено правового смысла. Против решения суда возразил также адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян.
Прокурор Геворк Багдасарян заявил, что сейчас Уголовно-процессуальный кодекс не позволяет, чтобы в суде озвучивались возражения относительно принятых решений, призвав суд не позволять сторонам представлять возражения.
Другой адвокат Роберта Кочаряна – Арам Орбелян, касаясь заявления прокурора, сказал, что у него создается впечатление, будто он и прокурор учили юриспруденцию в разных местах.
Отметим, что потерпевшие и их представители не присутствуют на сегодняшнем заседании.
Вчера представитель правопреемников потерпевших по делу 1 марта Тигран Егорян заявил, что они заметили саботаж и противодействие со стороны правоохранительных органов, направленное против раскрытия дела 1 марта.