Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ կմեկնի Վրաստան «այն դեպքում, երբ դա չի հանգեցնի առճակատման և անկարգությունների»
08/09/2020 13:18
Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ ինքը պատրաստ է դառնալ Վրաստանի վարչապետ, բայց սահմանափակ ժամկետով՝ ընդամենը երկու տարով: Նա նաև ընդգծել է, որ Վրաստան կժամանի միայն այն դեպքում, եթե դա երկրում «առճակատում և անկարգություն» չառաջացնի:
Ուկրաինայում գտնվող Վրաստանի նախկին նախագահը տեսանյութ է տարածել, որում բացատրել է, թե ինչպես է տեսնում իր մասնակցությունը Վրաստանի քաղաքական կյանքում, եթե ընդդիմությունը հաղթի հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում, գրում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
««Ազգային շարժում» կուսակցությունը և մի շարք այլ մարդիկ ինձ խնդրել են դառնալ կառավարության ղեկավար, Վրաստանի վարչապետ: Ես շատ եմ մտածում այդ մասին և ուզում եմ ասել, որ ես պատրաստ եմ ստանձնել այս գործառույթը, բայց ոչ թե իշխանության գալու կամ իշխանությունը կարոտելու համար... ուզում եմ ասել, որ ես չեմ լինելու վարչապետ ամբողջ ժամկետով, այլ առավելագույնը երկու տարի, քանի որ այս երկու տարիները բավական կլինեն երկիրը ճահճից դուրս հանելու և արագ առաջ շարժվելու համար: Եվ ես դրանում համոզված եմ:
Ես պատրաստ եմ դա ինձ վրա վերցնել և աշխատել 24 ժամ, շաբաթը յոթ օր, և գիտեք, որ ունակ եմ դրան, որպեսզի բոլորս՝ տարբեր հայացքների տեր մարդիկ, կարողանանք փրկել մեր երկիրը շատ լայն ճակատով:
Շատերն ինձ հարցնում են, թե երբ եմ գալու Վրաստան: Ես գալու եմ այնպիսի պայմաններում, երբ դա որևէ ձևով առճակատում և անկարգություններ չառաջացնի: Քանի որ շատ կարևոր է, որ ամեն ինչ խաղաղ լինի, քանի որ ժամանակին ես խաղաղությամբ փոխանցեցի իշխանությունը, և իսկապես չեմ պատրաստվում իշխանության գալ անկարգությունների միջոցով:
Բայց մենք բոլորս համաձայն ենք այն մոտեցմանը, որ Վրաստանը պետք է փրկել: Այդ պատճառով ես չեմ փախչում պատասխանատվությունից, և մենք հաստատ ոտքի վրա ենք դնելու մեր սիրելի հայրենիքը՝ Վրաստանը», - ասել է Սաակաշվիլին:

Саакашвили заявил, что приедет в Грузию «в условиях, когда это не вызовет противостояния и беспорядков»
08/09/2020 13:35
Михаил Саакашвили заявил, что готов стать премьер-министром Грузии, но с ограниченным сроком – только на два года. Он также подчеркнул, что приедет в Грузию только в том случае, если это не вызовет в стране «противостояния и беспорядков».
Находящийся в Украине экс-президент Грузии распространил видеообращение, в котором разъяснил, как он видит свое участие в политической жизни Грузии в случае, если оппозиция одержит победу на предстоящих 31 октября выборах в парламент, – пишет «Новости-Грузия».
«Партия «Национальное движение» и целый ряд многих других людей поставили вопрос, чтобы я стал руководителем правительства, премьер-министром Грузии. Я много думаю об этом и хочу сказать, что я готов взять на себя эту функцию, но не для того, чтобы прийти во власть или потому что я скучаю по власти… Хочу сказать, что буду премьер-министром не полный срок, а максимум два года, потому что этих двух лет будет достаточно для того, чтобы вытащить страну из болота и быстро пойти вперед. И в этом я уверен.
Я готов взять это на себя и 24 часа семь дней в неделю работать, и вы знаете, что я на такое способен, чтобы мы все вместе, люди разных взглядов, очень широким фронтом смогли спасти нашу страну.
Меня много спрашивают, когда я приеду в Грузию. Я приеду в таких условиях, когда это не вызовет противостояния и беспорядков в каком-либо виде. Потому что очень важно, чтобы все было мирно, потому что в свое время я передал власть мирно, и действительно не собираюсь путем беспорядков приходить к власти.
Но все мы согласны с тем, что Грузию надо спасать. Поэтому я не бегу от ответственности, и мы обязательно вместе поставим на ноги нашу любимую родину – Грузию», – сказал Саакашвили.