Արցախ մուտք գործելու և ելք կատարելու սահմանափակումները հանվում են
ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը ստորագրել է նոր որոշումներ (https://bit.ly/2ZgmNgu, https://bit.ly/2ZiJ4dv), համաձայն որոնց հանրապետություն մուտք գործելու և ելք կատարելու սահմանափակումները հանվում են:
Հետայսու հանրապետությունից ելք կատարելու համար պարետի թույտվությունն անհրաժեշտ չէ, վերացվում է նաև հանրապետություն մուտք գործելու համար որպես պարտադիր պայման կիրառվող ՊՇՌ թեստի պահանջը: Սակայն, սահմանային հսկիչ անցագրային կետերում ծառայություն իրականացնող բուժանձնակազմը յուրաքանչյուր քաղաքացու տեղում ջերմաչափելու է և իրականացնելու է արտաքին զննություն:
«Ելքի և մուտքի սահմանափակումների հանման պատճառը վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրված կորոնավիրուսային հիվանդացության կտրուկ անկումն է և դրա հետևանքով ռիսկերի նվազումը: Ելքի և մուտքի սահմանափակումների հանմանը զուգահեռ ուժեղացվելու է հանրապետությունում հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները», - նշել է ԱՀ պարետ, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:

Ограничения на въезд и выезд в Арцах снимаются
Комендант, министр территориального управления и развития Республики Арцах Жирайр Мирзоян подписал новые решения, согласно которым снимаются ограничения на въезд и выезд из республики.
Впредь для выезда из Арцаха не требуется разрешения комендатуры, отменяется также применяемое для въезда в республику обязательное требование о наличии отрицательного результата ПЦР-теста на COVID-19. Однако осуществляющий службу на пограничных контрольно-пропускных пунктах медперсонал будет проводить на местах внешний осмотр и измерять температуру гражданин.
«Причина снятия ограничений на выезд и въезд – зафиксированное в последнее время в Республике Армения резкое снижение случаев заражения и как следствие, снижение рисков. Снятие ограничений на выезд и въезд в республике параллельно усилит проводимые в республике работы по соблюдению противоэпидемических правил», - отметил Жирайр Мирзоян.