Կորոնավիրուսի դեմ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը քաղաքացիական շրջանառության մեջ է դրվել
COVID-19-ի դեմ «Սպուտնիկ V» ռուսական պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը քաղաքացիական շրջանառության մեջ է դրվել, առաջիկայում մատակարարումներ են սպասվում տարածաշրջաններ, հայտնել է ՌԴ Առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Գերատեսչությունից նշել են, որ պատվաստանյութն անցել է անհրաժեշտ բոլոր լաբորատոր փորձարկումները:
Օգոստոսին Ռուսաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսի դեմ աշխարհում առաջին պատվաստանյութը, որը մշակվել է Գամալեյայի անվան համաճարակաբանության և մանրէաբանության ազգային հետազոտական կենտրոնում՝ Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի հետ համատեղ:
Փորձարկումների ընթացքում պատվաստանյութը ձևավորել է կայուն հումորալ և բջջային իմունային արձագանք մասնակիցների հարյուր տոկոսի մոտ:
Միևնույն ժամանակ՝ պատվաստված կամավորների մոտ չեզոքացնող հակամարմինների մակարդակը 1,4-1,5 անգամ բարձր է եղել հիվանդ մարդկանց հակամարմինների մակարդակից:

Вакцину от коронавируса "Спутник V" выпустили в гражданский оборот
Первую партию российской вакцины от COVID-19 "Спутник V" выпустили в гражданский оборот, в ближайшее время ожидаются поставки в регионы, сообщила пресс-служба Минздрава.
Как отметили в ведомстве, вакцина прошла все необходимые лабораторные испытания.
В августе Россия первой в мире зарегистрировала препарат для профилактики COVID-19, разработанный НИЦЭМ имени Гамалеи совместно с Российским фондом прямых инвестиций.
В ходе испытаний вакцина сформировала устойчивый гуморальный и клеточный иммунный ответ у ста процентов участников и не вызвала у них серьезных нежелательных явлений ни по одному из критериев.
При этом уровень вируснейтрализующих антител у привитых добровольцев в 1,4-1,5 раза превысил уровень антител у переболевших людей.