Ճապոնիան կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի գնումների համար 6,3 մլրդ դոլար կհատկացնի
Ճապոնիայի կառավարությունը երեքշաբթի հավանություն է տվել 671,4 միլիարդ իենի (6,3 միլիարդ դոլարի) հատկացմանը նոր կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի գնման համար: Այդ մասին Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է նախարարների կաբինետի գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան:
«Այդ միջոցները՝ 671,4 միլիարդ իենի չափով, նախատեսված են առաջին հերթին կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի գնումների համար: Մենք արդեն համապատասխան նախնական պարտավորագրեր ենք կնքել ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ընկերությունների հետ», - ասել է նա:
Գումարը տրամադրվելու է լրացուցիչ բյուջեից, որը կառավարությունը հաստատել է տնտեսության օժանդակման և կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համար:
Ճապոնիան արդեն պարտավորագրեր է ստորագրել «AstraZeneca» բրիտանա-շվեդական դեղագործական ընկերության և ամերիկյան «Pfizer»-ի հետ դրանց 120 միլիոն դեղաչափ փորձարարական պատվաստանյութերի գնման համար:

Япония выделит $6,3 млрд на закупки вакцин от коронавируса
Правительство Японии во вторник одобрило выделение 671,4 млрд иен ($6,3 млрд) на закупку вакцин от нового коронавируса. Об этом сообщил на пресс-конференции в Токио генеральный секретарь кабинета министров Ёсихидэ Суга.
"Эти средства в размере 671,4 млрд иен предусмотрены в первую очередь для закупок вакцины от коронавируса. Мы уже заключили соответствующие предварительные контракты с компаниями из США и Великобритании", - сказал он. Сумма будет выделена из дополнительного бюджета, который правительство утвердило для поддержки экономики и борьбы с коронавирусом.
Япония уже подписала контракты с британско-шведской фармацевтической компанией AstraZeneca и американской Pfizer на поставку по 120 млн доз их экспериментальных вакцин.