Սաակաշվիլին պատմել է Վրաստան վերադառնալուց հետո իր ծրագրերի մասին
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին խոստացել է երկիր վերադառնալուց ու իշխանության գալուց հետո Ռուսաստանի հետ առերեսվել, հայտնում է РИА Новости-ն:
Երկուշաբթի հայտնի էր դարձել, որ Վրաստանում «Միացյալ ազգային շարժում» ընդդիմադիր կուսակցությունը և «Ուժը միասնության մեջ է» ասոցիացիան որոշում են կայացրել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում հաղթելու դեպքում վարչապետի պաշտոնում առաջադրել նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիին: Այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել էր նրանց առաջնորդ Գրիգոլ Վաշաձեն: Ընտրությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 31-ին:
«Հիմա կարևոր է երկիրը ճահճից հանել և ոչ մեկի հետ առճակատման չգնալ: Մեր խնդիրը ոչ թե Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ մտնելն է, այլ ներքին խնդիրները ճիշտ լուծելը», - ասել է նա «Formula» հեռուստաընկերության եթերում:
Վրաստանի իշխանությունների մի շարք ներկայացուցիչներ Սաակաշվիլիի հայտարարությունը վերադարձի մասին համարել են հերթական սուտ, երկրի արդարադատության նախարար Թեյա Ցուլուկիանին խոստացել է, որ նրան անմիջապես կձերբակալեն սահմանային անցակետում:

Саакашвили рассказал о планах после возвращения в Грузию
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили пообещал не вступать в конфронтацию с Россией после возвращения в страну и прихода к власти, сообщило РИА Новости.
В понедельник стало известно, что оппозиционные в Грузии партия "Единое национальное движение" и объединение "Сила в единстве" решили выдвинуть экс-президента страны Михаила Саакашвили на пост премьера в случае победы на предстоящих парламентских выборах. Об этом заявил на брифинге их лидер Григол Вашадзе. Выборы пройдут 31 октября.
"Сейчас важно вытащить страну из болота, а не вступать с кем-то в конфронтацию... наша задача не вступать в конфронтацию с Россией, а правильно решить внутренние проблемы", – заявил он в эфире телекомпании "Формула".
Ряд представителей властей Грузии посчитали заявление Саакашвили о возвращении очередной ложью, министр юстиции страны Тея Цулукиани пообещала, что он будет задержан сразу при пересечении границы.