Բեյրութի նավահանգստում ուժեղ հրդեհ է բռնկվել (Տեսանյութ)
Բեյրութի նավահանգստում ուժեղ հրդեհ է բռնկվել: Նավահանգստից երեք կիլոմետր հեռավորության վրա նկատվում է խիտ սև ծխի սյուն, հայտնում է РИА Новости-ի թղթակիցը:
Լիբանանի Կարմիր խաչի գլխավոր տնօրենը OTV-ին հայտնել է, որ Բեյրութի վրայի խիտ սև ծուխը նավահանգստի բեկորների այրման հետևանք է:
Լիբանանյան մի շարք լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ հրդեհ է բռնկվել Duty Free-ի տարածքում գտնվող անգարներից մեկում:
Հրդեհը մեկուսացնելու համար դեպքի վայր են ժամանել հրշեջներն ու զինվորականները:
Օգոստոսի 4-ին Բեյրութ նավահանգստի մերձակայքում տեղի է ունեցել հզոր պայթյուն: Քանդվել կամ վնասվել են հարյուրավոր տներ և մեքենաներ, կոտրվել են ապակիներ Լիբանանի մայրաքաղաքի շատ թաղամասերում, որոշ շենքեր ամբողջությամբ ավերվել են:
Իշխանությունների խոսքով՝ պատճառը 2014-ին մաքսայինների կողմից առգրավված և պահեստում պահվող 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատի պայթեցումն էր: 190 մարդ զոհվել էր, ավելի քան 6 հազարը՝ ստացել վնասվածքներ:
Լիբանանի մայրաքաղաքը ճանաչվել է աղետի գոտի. Քաղաքում արտակարգ դրություն է մտցվել մինչև սեպտեմբերի 19-ը:

В порту Бейрута разгорелся сильный пожар (Видео)
Сильный пожар разгорелся на территории порта Бейрута, столб густого черного дыма наблюдается за три километра от морской гавани, передает корреспондент РИА Новости.
Генеральный директор ливанского красного креста сообщил телеканалу OTV, что густой черный дым над Бейрутом стал результатом поджога мусора в порту.
По данным ряда ливанских СМИ, пожар разгорелся на месте одного из ангаров на территории Duty Free.
На место прибыли пожарные части и военные для локализации пожара.
Мощный взрыв произошел в районе порта Бейрута 4 августа. Были уничтожены или повреждены сотни домов, автомобилей, во многих кварталах столицы Ливана выбило стекла, часть построек разрушена полностью. Как сообщили власти, причиной стала детонация 2750 тонн аммиачной селитры, конфискованной таможенными службами в 2014 году и хранившейся на складе. Погибли 190 человек, более 6 тысяч получили ранения. Столица Ливана признана районом бедствия, в городе до 19 сентября введен режим чрезвычайного положения.