Հագուստ ներկրողները պնդում են, որ ապրանքի մաքսային արժեքը թանկացել է 6 անգամ
Հագուստի ներմուծմամբ զբաղվող տնտեսվարողներն այսօր կրկին հավաքվել են կառավարության դիմաց: Նրանք պահանջում են հետաձգել հագուստի մաքսազերծման մեթոդների փոփոխությունը մեկ տարով և իրենց ժամանակ տալ:
Հիշեցնենք, որ փոփոխության համաձայն, այլևս չի լինելու կիլոգրամով մաքսազերծում, հաշիվ ապրանքագրում պետք է նշված լինի ապրանքի ստույգ քանակը, գինը, անվանումն ու մոդելը։ Ինֆորմացիայի թերի հայտարարագրումը կբերի վարչարարության կիրառման: Փոփոխության արդյունքում ներմուծողներն ասում են, որ ապրանքի մաքսային արժեքն ավելանում է շուրջ 6 անգամ:
Երեկ լրագրողների հետ զրույցում ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանն, անդրադառնալով հարցին, նշել էր, որ գների բարձրացումը մոտավորապես 1.5-ից 2 անգամ է լինելու, 6 անգամի մասին խոսք լինել չի կարող: Բայց ցուցարարները հակադարձում են.
«Մաքսազերծել ենք՝ 54 հազար դրամը դարձել էր 316 հազար՝ 6 անգամ ավելի: Այսօր էլ նույն վիճակն է: Տիկին Շուշանիկը մեկնաբանեց, որ մաքսայինի աշխատողները գներին չեն տիրապետում, բայց նրանք բացեցին օրենքը՝ նույն վիճակն է, ոչինչ չի փոխվել: Ժամը 10.30-ի տվյալներով՝ ես միակ մարդն եմ եղել մաքսայինում»:

Импортеры одежды утверждают, что таможенная стоимость товаров увеличилась в 6 раз
Занимающиеся импортом одежды хозяйствующие субъекты сегодня снова собрались перед зданием правительства Армении. Они требуют отложить на год изменение формы таможенного оформления одежды и дать им время.
Напомним, согласно изменению, впредь растоможивание не будет проходить по килограммам, в счетах-фактурах должны указываться точное количество товара, цена, наименование и модель. Неполноценное декларирование информации повлечет за собой применение администрирования. Импортеры заявляют, что в результате изменения таможенная стоимость товара увеличивается примерно в 6 раз.
Заместитель председателя Комитета государственных доходов Армении Шушаник Нерсисян вчера в беседе с журналистами заявила, что цены повысятся приблизительно в 1.5-2 раза, о повышении в 6 раз и речи быть не может. Однако участники акции протеста  говорят противоположное:
«Мы провели растаможку, плата составила 316 тысяч драмов вместо прежних 54 тысяч драмов – в 6 раз больше. Сегодня такое же состояние. Госпожа Шушан заявила, что сотрудники таможни не знают цен, но они открыли закон и показали – такое же состояние, ничего не изменилось. По состоянию на 10:30, я был единственным человеком на таможне».