«Ժողովուրդ». ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ զիջել են 5.8 տոկոսով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է, որ սպետեմբերի 5-ի դրությամբ ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կազմել են 893.3 մլրդ դրամ, որը կազմում է 2020 թվականի ինն ամսվա հաստատված ցուցանիշի 77.0 տոկոսը: Միևնույն ժամանակ, սեպտեմբերի 5-ի դրությամբ ՀՀ պետական բյուջեի հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը 2019թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշին զիջել են 5.8 տոկոսով կամ շուրջ 54.8 մլրդ դրամով, իսկ 2018թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ գերազանցել 15.1 տոկոսով կամ 117.0 մլրդ դրամով։
«Իսկ ի՞նչ է սա նշանակում. բնականաբար, նման պատկերի և իրավիճակի պատճառը կորոնավիրուսային համավարակն է, և՛ աշխարհում, և՛ Հայաստանում տիրող արտակարգ դրությունը: Հայաստանում տիրող տնտեսական իրավիճակին երեկ կառավարության նիստում անդրադարձել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մասնավորապես, նա հայտնեց, որ 2020 թվականի օգոստոս ամսին, 2019 թվականի օգոստոսի ամսվա համեմատությամբ, ՀԴՄ շրջանառությունը նվազել է ընդամենը 2.5 տոկոսով, այսինքն՝ առևտուրը բոլոր տեղերում՝ խանութներում, ռեստորաններում, բոլոր առևտրի օբյեկտներում, նվազել է 2.5 տոկոսով», - գրում է թերթը:

«Жоховурд»: Налоговые поступления и пошлины в госбюджет на 5,8% уступают аналогичному показателю 2019 года
Газета «Жоховурд» пишет, что по состоянию на 5 сентября, налоговые поступления и пошлины в государственный бюджет Армении составили 893,3 млрд. драмов, что составляет 77.0% утвержденного показателя на девять месяцев 2020 года.
Вместе с тем, по состоянию на 5 сентября, налоговые поступления и пошлины в госбюджет на 5,8% или примерно на 54,8 млрд. драмов уступают показателю аналогичного периода 2019 года, а показатель аналогичного периода 2018 года превышает на 15,1% или 117,0 млрд. драмов.
«Что это значит? Естественно, подобная ситуации и картина обусловлена эпидемией коронавирус, введением чрезвычайного положения как в мире, так и в Армении. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на вчерашнем заседании правительства также обратился к экономической ситуации в республике. В частности, он сообщил, что в августе 2020 года по сравнению с августом 2019 года оборот кассовых чеков снизился всего на 2,5%, то есть, торговля во всех местах – в магазинах, ресторанах, во всех объектах торговли – снизилась на 2,5%», - пишет издание.