Անտառային հրդեհների պատճառով Օրեգոնի իշխանությունները տարհանել են բնակչության 10%-ը (Տեսանյութ)
Ամերիկյան Օրեգոն նահանգի իշխանությունները տարհանել են բնակիչների ավելի քան 10%-ին իրենց տներից՝ մի շարք բնակավայրերին անտառային հրդեհների մոտենալու պատճառով, հայտնում է РИА Новости-ն:
Այսպիսով, շրջանի նահանգապետ Քեյթ Բրաունի խոսքով՝ Օրեգոնում նման հրդեհներ երբեք չեն եղել: Դրանց տարածքն այժմ հասել է 364 հազար հեկտարի:
Ընդհանուր առմամբ, նրա խոսքով, տարհանվել են ավելի քան կես միլիոն ամերիկացիներ:
ԱՄՆ-ի արևմուտքում խոշոր հրդեհները սկսվել են օգոստոսին: Ցածր խոնավությունը և բարձր ջերմությունը նպաստում են դրանց տարածմանը: Օգոստոսի 16-ին Կալիֆոռնիայի Մահվան հովտում գրանցվել է 54,4 ° C ջերմաստիճան:

Власти штата Орегон эвакуировали 10% населения из-за лесных пожаров (Видео)
Власти американского штата Орегон провели эвакуацию более 10% жителей из своих домов из-за приближения лесных пожаров к ряду населенных пунктов, сообщает РИА «Новости».
Так, по словам, губернатора региона Кейт Браун, таких пожаров в Орегоне не наблюдалось никогда. Их площадь в настоящее время достигла 364 тыс. га.
Всего, по ее словам, были эвакуированы более полумиллиона американцев.
Крупные пожары на западе Соединенных Штатов начались в августе. Их распространению способствует низкая влажность и сильная жара. Так, 16 августа в калифорнийской Долине Смерти была зафиксирована температура 54,4°C.