«Փաստ». Դպրոցների բոլոր աշխատակիցների թեստավորումը այլ խնդիրներ է առաջացնո՞ւմ
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ինչպես գիտենք, ուսումնական տարվան ընդառաջ որոշում էր կայացվել թեստավորել դպրոցների բոլոր աշխատակիցներին Հայաստանի ողջ տարածքում: Օրերս «Փաստը» մի հետաքրքիր տեղեկություն ստացավ: Խմբագրությանն էր դիմել Վանաձորի ուսուցչուհիներից մեկը (վերջինիս անուն ազգանունը չենք հրապարակում նրա խնդրանքով) և նշել, որ թեստավորվել է սեպտեմբերի 3-ին, 48 ժամ հետո ստացել է թեստի դրական պատասխան: Այն ստանալու հաջորդ երկու օրերին՝ սեպտեմբերի 6-ին և 7-ին, սեփական նախաձեռնությամբ երկու թեստ է արել՝ ՊՇՌ և «ռապիդ»: Երկու թեստերի պատասխաններն էլ եղել են բացասական:
Ստացված արդյունքը զարմացրել է նրան: Ընդ որում, առաջին թեստի պատասխանը ստանալուց հետո մեր զրուցակիցն ինքնամեկուսացել է, սահմանափակել բոլոր տեսակի շփումները: Բայց հարց էր բարձրացնում՝ ուսումնական տարին մեկնարկում է, մինչդեռ նա ստիպված է ինքնամեկուսացած մնալ այն դեպքում, երբ կորոնավիրուսի թեստի երկու բացասական պատասխան ունի ձեռքին: Խնդրի առնչությամբ նախօրեին դիմել էինք Առողջապահության նախարարություն՝ հասկանալու, թե ինչը կարող էր նման խնդիր առաջացնել՝ որևէ թյուրիմացությո՞ւնը, թե՞ գուցե կա այլ պատճառ, ասենք՝ ասիմպտոմ ընթացքի և ավարտի օրերի զուգադիպության հետ կապված:
Մյուս կողմից՝ ցանկանում էինք հասկանալ՝ այս պարագայում ուսուցչուհին շարունակելո՞ւ է մնալ կարանտինի մեջ: Նախարարությունից «Փաստին» տեղեկացրին, որ հերթական նմուշառումն են վերցրել տիկնոջից և միայն դրա պատասխանը ստանալուց հետո կարող են հստակ ասել, թե ինչու են թեստերի պատասխաններն օրերի տարբերությամբ սկզբում դրական, իսկ հետո բացասական եղել»։

«Паст»: В процессе тестирование сотрудников школ начинают возникать проблемы
Как известно, перед началом учебного года принято решение протестировать всех работников школ на всей территории Армении, пишет газета «Паст». На днях изданию сообщили довольно интересную информацию.
В редакцию газеты «Паст» обратилась одна из учителей Ванадзора (имя и фамилия не оглашаются по ее просьбе) и рассказала о том, что была протестирована 3 сентября и через 48 часов получила положительный результат теста. Следующие два дня, 6-го и 7-го сентября, по собственной инициативе сдала еще два теста – ПЦР и экспресс-тест. Ответы на оба теста были отрицательными.
«Полученные результаты удивили ее. Причем, после получения ответа на первый тест наша собеседница изолировалась и ограничила все контакты. Однако вставал вопрос: учебный год начинается, а между тем она вынуждена оставаться в самоизоляции в том случае, когда имеет два отрицательных результата на тест COVID-19. В связи с этим мы обратились вчера в министерство здравоохранения, чтобы понять, что могло вызвать подобную проблему – какое-то недоразумение или возможно есть другая причина, скажем, бессимптомное течение или совпадение с концом болезни.
С другой стороны мы хотели понять, продолжит ли в этом случае учительница оставаться в карантине. В министерстве здравоохранения нам сообщили, что взяли у женщины очередной образец для тестирования и только после получения ответа смогут точно сказать, почему результаты тестов с разницей в несколько дней были сначала положительным, а потом отрицательным», - пишет газета.