Զբոսայգիներում դիմակ դնելը պարտադիր է, ծխելիս, խմելիս, սնվելիս՝ ոչ
Առողջապահության նախարարի հրամանով հաստատվել են անհատական պաշտպանության միջոցների ցանկը, կիրառման դեպքերն ու կարգը, սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնները:
Անհատական պաշտպանության միջոցների կիրառման դեպքերի և կարգի, սանիտարահամաճարակային անվտանգության կանոնները տարածվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող պետական կառավարման, տարածքային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց, ինչպես նաև նոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) դեմ պայքարի միջոցառումների կազմակերպման, իրականացման ու գնահատման գործընթացներին մասնակցող բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների (այսուհետ բժշկական կազմակերպություններ) մասնագետների վրա:
Փակ տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր է բոլորի համար, բացառությամբ մինչև 5 տարեկան երեխաների, բնակության վայրում, անձնական ավտոմեքենաներով երթևեկելիս, ծխելիս, խմելիս, սնվելիս, ինչպես նաև առողջապահության նախարարի կողմից հաստատված սանիտարական կանոններով սահմանված այլ դեպքերի:
Բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում դիմակ չկրելու պայմաններն են՝
1) Տարիքը՝ 0-5 տարեկանը ներառյալ
2) Հայաստանի Հանրապետության նախագահի, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, վարչապետի, Ազգային ժողովի նախագահի, Սահմանադրական դատարանի նախագահի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի գլխավորությամբ անցկացվող արարողակարգային միջոցառումների ժամանակ ելույթ և ուղերձ ունեցողներ և միջոցառման անմիջական մասնակիցներ (բացառությամբ հանդիսականների, հյուրերի, լրագրողների և սպասարկող անձնակազմի)
3) քրոնիկ շնչառական հիվանդությունների առկայություն՝ ասթմա, թոքերի քրոնիկ օբստրուկտիվ հիվանդություն, էմֆիզեմա կամ բրոնխիտ` ծանր շնչառական անբավարարություն, 3-րդ, 4-րդ ֆունկցիոնալ դասի քրոնիկ սրտային անբավարարությունը՝ պայմանով, որ նշված անձինք իրենց մոտ ունենան համապատասխան հիվանդության փաստը հաստատող բժշկական փաստաթուղթ
4) ֆիզիկական վարժություններ կամ հեծանվավարություն իրականացնելը
5) բացօթյա հանգստի նպատակով հատուկ առանձնացված վայրերում, հանգստյան գոտիներում և լողափերում, սարերում, անտառներում և նմանատիպ բացօթյա տարածքներում, սակայն ոչ՝ զբոսայգիներում, քաղաքային պուրակներում, բուսաբանական և կենդանաբանական այգիներում, պատմամշակութային վայրեր այցելությունների, ուխտագնացության, որպես տնտեսական գործունեություն կազմակերպված՝ անհատական և խմբային արշավների, էքսկուրսիաների, քայլարշավների, ուղևորությունների և նման բնույթի այլ միջոցառումներին մասնակցությունը.
6) հեռուստահաղորդավարների` հեռուստահաղորդումների և հեռուստածրագրերի հեռարձակման ժամանակ հեռուստատեսային տաղավարում միայնակ գտնվելը
7) հեռուստահաղորդումների հեռարձակման ժամանակ սուրդոթարգմանություն իրականացնելը
8) խուլ-համրությունը (խլությամբ տառապող անձինք, որոնք շրթունքների շարժումներին հետևելով են ընկալում խոսքը).
9) մտավոր հետամնացությունը կամ հոգեկան խանգարումները
10) կոգնիտիվ խանգարումները
11) դեմքի վնասվածքը կամ բերանի շրջանում դիմածնոտային միջամտությունը
12) ծխելը, խմելը և սնվելը:
Բժշկական կազմակերպություններում բուժանձնակազմի կողմից բժշկական դիմակները ընտրվում և կիրառվում են՝ ելնելով վարակի փոխանցման ռիսկից, իրավիճակից և բուժանձնակազմի գործունեության հանգամանքից:
Հիշեցնենք՝ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է Հայաստանում մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը կարանտին սահմանելու մասին որոշումը։

В парках и городских скверах ношение маски обязательно
Приказом министра здравоохранения Армении установлен перечень средств индивидуальной защиты, случаи и порядок их применения, правила противоэпидемиологической безопасности.
Случаи и порядок применения средств индивидуальной защиты, правила противоэпидемиологической безопасности распространяются на все действующие на территории Республики Армения органы государственного управления, территориального и местного самоуправления, физических и юридических лиц, а также на специалистов организаций, участвующих в оказании медицинской помощь в процессе организации, осуществления и оценки мероприятий по борьбе с новой коронавирусной инфекцией (COVID-19).
Ношение масок в закрытых помещениях обязательно для всех, за исключением детей до 5 лет, а также в установленных противоэпидемиологическими правилами других случаях, утвержденных министром здравоохранения.
На открытом воздухе маски могут не носить:
1) дети в возрасте до 5 лет,
2) выступающие с речью и посланиями и непосредственные участники мероприятия (за исключением зрителей, гостей и журналистов и обслуживающего персонала) во время протокольных мероприятий во главе с президентом Республики Армения, Католикосом Всех Армян, премьер-министром, председателем Национального Собрания, председателем Высшего судебного совета,
3) люди с хроническими заболеваниями органов дыхательной системы – астма, хроническое обструктивная болезнь легких, эмфизема или бронхит, тяжелая дыхательная недостаточность, хроническая сердечная недостаточность 3, 4 степени, при условии, что указанные лица будут иметь при себе подтверждающий болезнь медицинский документ.
4) во время езды на велосипеде и занятиях физическими упражнениями
5) в специальных зонах отдыха, в бассейнах, в горах, лесах и аналогичных территориях, однако не в парках, городских скверах, в ботаническом саду или зоопарке, во время участия в индивидуальных или групповых экскурсиях, паломничествах, походах, или путешествиях и других аналогичных мероприятиях,
6) телеведущий, если во время трансляции телепрограмм он находится один в студии,
7) специалисты, выполняющие сурдоперевод во время трансляции телепрограмм,
8) глухонемые, (страдающие глухотой люди, которые воспринимают речь исключительно по движению губ человека),
9) в случае умственной отсталости или психических нарушений,
10) в случае когнитивных нарушений,
11) в случае травм лица или оперативного вмешательства в челюстно-лицевой области,
12) во время курения, еды и питья.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал решение о введении карантина на всей территории Армении с 11 сентября 17:00 до 11 января 2021 года.