Օրեգոնի իշխանությունները կանխատեսում են հրդեհի ժամանակ մարդկանց զանգվածային մահեր
Ամերիկյան Օրեգոն նահանգի իշխանությունները կանխատեսում են բազմաթիվ զոհեր այնտեղ մոլեգնող անտառային հրդեհների պատճառով, հայտնում է TACC-ը:
«Մենք գիտենք, որ հրդեհները հանգեցրել են մարդկանց մահվան և հազարավոր շենքերի ավերման: Մենք գիտենք, որ գործ ունենք հրդեհով պայմանավորված մահվան դեպքերի հետ և պատրաստվում ենք զանգվածային մահվան դեպքերի՝ հիմնվելով առկա տեղեկատվության և ավերված շենքերի քանակի վրա», - ասել է արտակարգ իրավիճակների հարցերով վարչության պետ Էնդրյու Ֆելփսը:
Նահանգապետի տվյալով՝ տասնյակ մարդիկ անհետ կորած են համարվում: Հրդեհը մոլեգնում է ավելի քան 404,6 հազար հա տարածքի վրա: Իշխանությունները տարհանել են նահանգի 40 հազար բնակչի: CNN հեռուստաընկերությունը հաղորդել է 24 զոհի մասին: Ամենաբարդ իրավիճակը Կալիֆոռնիայում, Օրեգոնում և Վաշինգտոնում է:

Власти Орегона прогнозируют массовые смерти людей при пожарах
Власти американского штата Орегон прогнозируют многочисленные жертвы и-за бушующих там природных пожаров, сообщает TACC.
«Мы знаем, что пожары привели к гибели людей и уничтожению тысяч построек. Мы знаем, что имеем дело со смертями, вызванными пожарами, и готовимся к случаям массовой гибели людей, учитывая имеющуюся информацию и количество уничтоженных строений», — заявил глава управления по ЧС штата Эндрю Фелпс.
По данным губернатора штата, без вести пропавшими числятся десятки людей. Огонь бушевал на площади более 404,6 тысяч га. Власти эвакуировали 40 тысяч жителей штата. Телекомпания CNN сообщала о 24 жертвах. Самая тяжелая обстановка сложилась в Калифорнии, Орегоне и Вашингтоне.