Լուկաշենկոն մեկնել է Ռուսաստան՝ Պուտինի հետ բանակցելու
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն մեկնել է Ռուսաստան, որտեղ պետք է հանդիպի իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ:
«Առաջինը մեկնեց բանակցությունների», - երկուշաբթի հաղորդել է Լուկաշենկոյի մամուլի ծառայությանը մոտ գտնվող Pool Pervy Telegram-ալիքը:
Սպասվում է, որ Լուկաշենկոն ու Պուտինը Սոչիում բանակցություններ կանցկացնեն սեպտեմբերի 14-ին: ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ավելի վաղ ասել էր, որ չի նախատեսվում ոչ փաստաթղթերի ստորագրում, ոչ էլ բանակցությունների արդյունքներով համատեղ մամուլի ասուլիս:
Ինչպես հայտնում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի ծառայությունը, Սոչիում կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում «նախատեսվում է քննարկել ռազմավարական գործընկերության և դաշինքի ռուս-բելառուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման առանցքային հարցեր»:
Ըստ ռուսական կողմի՝ հատուկ ուշադրություն է դարձվելու առևտրի, տնտեսական, էներգետիկ, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում խոշոր համատեղ նախագծերի իրականացմանը, ինչպես նաև Միության պետության ներսում ինտեգրացիոն գործընթացների խթանման հեռանկարներին:

Лукашенко вылетел в Россию для переговоров с Путиным
Президент Белоруссии Александр Лукашенко вылетел в Россию, где должен встретиться с российским коллегой Владимиром Путиным.
"Первый полетел на переговоры", - сообщает в понедельник близкий к пресс-службе Лукашенко телеграм-канал "Пул первого".
Как ожидается, Лукашенко и Путин 14 сентября проведут переговоры в Сочи. Ни подписания документов, ни совместной пресс-конференции по итогам переговоров не запланировано, сообщил ранее пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.
Как сообщила пресс-служба президента РФ, в ходе саммита в Сочи "имеется в виду обсудить ключевые вопросы дальнейшего развития российско-белорусских отношений стратегического партнерства и союзничества".
Особое внимание, по информации российской стороны, "планируется уделить реализации крупных совместных проектов в торгово-экономической, энергетической и культурно-гуманитарной областях, а также перспективам продвижения интеграционных процессов в рамках Союзного государства".