Արցախի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը 7 շտապօգնության մեքենա և 3 ռեանիմոբիլ նվիրելու համար
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 14-ին ընդունել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախի իշխանությունները պատրաստվում են բազմապատկել առողջապահական ոլորտին հատկացվող միջոցները՝ անվճար և որակյալ բժշկական ծառայություններ ունենալու համար: Այս համատեքստում նախագահը կարևորել է ՀՀ առողջապահության նախարարության և բժշկական կենտրոնների հետ համագործակցության սերտացումը՝ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավման և տեղի անձնակազմի հետ շարունակական վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման առումով: Հանրապետության նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել նաև ՀՀ կառավարությանն Արցախի առողջապահության նախարարությանը 7 շտապօգնության մեքենա և 3 ռեանիմոբիլ նվիրելու համար՝ նշելով, որ դրանք Արցախի առողջապահական համակարգի համար աննախադեպ նվեր են և լուծելու են կենսական նշանակության խնդիրներ:
ՀՀ առողջապահության նախարարն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ այն բարեփոխումները, որոնք ուղղված են Արցախի առողջապահական համակարգը կատարելագործելուն և ժողովորդի համար հասանելի դարձնելուն, միանշանակ, ողջունելի են, և դրանց աջակցելու համար ՀՀ իշխանությունները հետայսու ևս գործուն քայլեր կձեռնարկեն:
որոսյանի խոսքով՝ նախագահի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Արցախում առաջիկայում կբացվի ՀՀ ԱՆ Առողջապահության ազգային ինստիտուտի մասնաճյուղ, որտեղ ոլորտի առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ տեղում պարբերաբար կկազմակերպվեն բուժանձնակազմի վերապատրաստման ու մասնագիտացման դասընթացներ:
Հանդիպումից հետո Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունեցել շտապօգնության մեքենաների հանձնման հանդիսավոր արարողություն:

Президент Арцаха выразил признательность правительству Армении за переданные в дар 7 машин скорой помощи и 3 реанимобиля
14/09/2020 17:43
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 14 сентября принял делегацию, возглавляемую министром здравоохранения Армении Арсеном Торосяном, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Поприветствовав гостей, глава государства отметил, что власти Арцаха намерены увеличить выделяемые сфере здравоохранения средства для предоставления бесплатных и качественных медицинских услуг. В этом контексте президент подчеркнул важность углубления сотрудничества с министерством здравоохранения и медицинскими центрами Армении для вовлечения высококвалифицированных специалистов и организации регулярных курсов по повышению квалификации местного медперсонала. Президент республики выразил признательность правительству Армении также за предоставление в дар министерству здравоохранения Арцаха 7 машин скорой помощи и 3 реанимобилей, отметив, что этот беспрецедентный дар системе здравоохранения Арцаха, который позволит решить проблемы жизненно важного значения.
В свою очередь министр здравоохранения Армении выразил президенту признательность за теплый прием, подчеркнув, что реформы, направленные на усовершенствование системы здравоохранения Арцаха и повышение ее доступности для населения, однозначно достойны одобрения, а власти Армении и впредь будут предпринимать действенные меры для содействия их реализации.
По словам А. Торосяна, согласно достигнутой с президентом договоренности, в Арцахе в ближайшее время откроется филиал Национального института здравоохранения МЗ Армении, где с участием ведущих специалистов сферы будут регулярно организовываться курсы по повышению квалификации и специализации медперсонала.
После встречи на площади Возрождения Степанакерта состоялась торжественная церемония вручения машин скорой помощи.