Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները պահանջում են տրամադրել մարտի 1-ի մայր գործի նյութերն՝ ամբողջական ծավալով
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը կրկին միջնորդեց, որ դատարանը պահանջի քննիչից տրամադրել մարտի 1-ի մայր գործի նյութերն՝ ամբողջական ծավալով, որն առկա է 2008 թվականի մարտից մինչ այս պահը, հայտնում են Քոչարյանի փաստաբանական խմբից։
«600 հատոր կազմող գործից, անջատված մասով, փաստաբաններին տրամադրվել է ընդամենը 79 հատոր:
Դեռևս 2019 ապրիլին պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդել է գործի նյութերն ամբողջությամբ տրամադրել, սակայն քննիչը մերժել է, պատճառաբանելով, որ պաշտպանական կողմին Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվող արարքները ապացուցող բոլոր փաստաթղթերը ներկայացվել են։
Ըստ Խուդոյանի՝ քննիչը ընտրել է միայն այն հատորները, որտեղ կան նյութեր, որոնք կարող են օգտագործվել Ռ․ Քոչարյանի դեմ, ինչը քննիչը չի էլ թաքցրել։ Մինչդեռ գործի նյութերում կան բազմաթիվ ցուցմունքներ և ապացույցներ, որոնցով սույն գործով անցնող անձանց առաջադրված մեղադրանքը կարող է հերքվել, և նրանք կարող են արդարացվել։ Օրինակ, գործում կան ապացույցներ և փաստական տվյալներ, որ 2008 թ․ մարտի 1-2-ին կազմակերպված հանրահավաքները խաղաղ չեն եղել։ Չտրամադրված նյութերի մեջ կան նաև կարևոր տեղեկություններ Երկրապահ կամավորական միության այդ օրերի գործունեության վերաբերյալ, որոնք և պատճառ են դարձել, որ Ռ․ Քոչարյանը 2008 թ․ փետրվարի 23-ին խորհրդակցություն հրավիրի։ Պաշտպաններին տրամադրված գործերի մեջ առկա է ընդամենը ԱԱԾ-ի երեք տեղեկանք այն մասին, թե ինչ էր կատարվում ԵԿՄ-ում։
Պաշտպան Խուդոյանի խոսքով՝ առանց ամբողջական նյութերի տրամադրման անհնար է արդյունավետ պաշտպանություն կազմակերպել և, որ ամենակարևորն է, խախտվում է դատավարական կողմերի մրցակցության սկզբունքը։ Հ․ Խուդոյանը դատարանին ներկայացրեց մի քանի օրինակ Վճռաբեկ դատարանի և ՄԻԵԴ պրակտիկայից, ընդգծելով, որ գործի ամբողջական նյութերի տրամադրման մերժումը խախտում է կողմերի մրցակցության սկզբունքը և Քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները։
Նմանատիպ միջնորդություն ներկայացրեց նաև Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը։ Միջնորդությանը միացան Ռոբերտ Քոչարյանի մյուս փաստաբանները, ինչպես նաև Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի պաշտպանները։
Մեղադրող կողմն իր կարծիքը կներկայացնի հաջորդ դատական նիստին, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 22-ին, ժամը 13։00-ին»,-նշված է խմբի տարածած հաղորդագրությունում։

Адвокаты Роберта Кочаряна требуют предоставить материалы основного дела 1 марта
Адвокаты второго президента Армении снова ходатайствовали о том, чтобы суд потребовал от следователя предоставить материалы основного дела 1 марта в полном объеме, начиная с марта 2008 года до сих пор, сообщает команда адвокатов Роберта Кочаряна.
«Из составляющего 600 томов дела адвокатам предоставлены всего 79 томов отделенного дела.
Еще в апреле 2019 года адвокат Ованнес Худоян подал ходатайство, чтобы материалы дела были предоставлены полностью, однако следователь отказал, мотивировав тем, что стороне защите предоставлены все документы, доказывающие инкриминируемые Роберту Кочаряну деяния.
По словам О.Худояна, следователь выбрал только те тома, где есть материалы, которые могут использоваться против Р.Кочаряна, чего следователь не скрывает. В то время как в материалах дела есть многочисленные показания и доказательства, по которым предъявленное проходящим по данному делу лицам обвинение может быть опровергнуто и они могут быть оправданы. Например, в деле есть доказательства и фактические данные, что организованные 1-2 марта митинги не были мирными. Среди не предоставленных материалов есть также важные сведения о деятельности Союза добровольцев «Еркрапа» в эти дни, которая и стала причиной того, что Роберт Кочарян созвал совещание 23 февраля 2008 года. В предоставленных адвокатам делах есть только три справки СНБ о том, что происходило в Союзе добровольцев «Еркрапа».
По словам О.Худояна, без предоставления полноценных материалов невозможно организовать эффективную защиту, и что самое важное, нарушается принцип принципа состязательности и равноправия сторон. О.Худоян представил суду несколько примеров из практики Кассационного суда и ЕСПЧ, подчеркнув, что отказ предоставить материалы дела полностью нарушает принцип состязательности и равноправия и требования Уголовно-процессуального кодекса.
Такое же ходатайство представил адвокат Сейрана Оганяна – Карен Межлумян.
К ходатайству присоединились другие адвокаты Роберта Кочаряна, а также адвокаты Юрия Хачатурова и Армена Геворкяна.
Сторона обвинения представит свое мнение на следующем судебном заседании, которое состоится 22 сентября, в 13:00», - говорится в распространенном сообщении.