ՄԱԿ-ը և ՀԱՊԿ-ը շարունակելու են ընդլայնել համագործակցությունը
ՄԱԿ-ը և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) շարունակելու են  ընդլայնել համագործակցությունը հակամարտությունների կանխարգելման և լուծման, ահաբեկչության և միջազգային հանցավորության դեմ պայքարի և այլ ոլորտների դեմ: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի համատեղ հայտարարության մեջ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Երեքշաբթի Նյու Յորքում բացվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանը:
«Քանի որ միջազգային հանրությունը նշում է ՄԱԿ-ի հիմնադրման 75-ամյակը, Գլխավոր քարտուղարները վերահաստատում են իրենց հավատարմությունը համատեղ հռչակագրին (համագործակցության մասին) և բոլոր մակարդակներում համագործակցությունը էլ ավելի սերտացնելու մտադրությունը, ներառյալ առանցքային ոլորտներում, ինչպիսիք են վաղ նախազգուշացումը, հակամարտությունների կանխարգելում և լուծում, խաղաղապահություն, ահաբեկչության կանխարգելում և հակազդում, միջազգային հանցավորության և զենքի ապօրինի առևտրի դեմ պայքարում, աղետներին պատրաստվածություն և դրանց արձագանքման և տեղեկատվության փոխանակում», - ասված է հայտարարության մեջ:
Գուտերեշը և Զասը նաև ողջունել են «համագործակցության համատեղ հռչակագրի ստորագրումից 10 տարվա ընթացքում երկու կազմակերպությունների քարտուղարությունների միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում կայուն առաջընթացը և դրական դինամիկան»:

ООН и ОДКБ продолжат наращивать сотрудничество
ООН и Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) продолжат наращивать сотрудничество для предотвращения и разрешения конфликтов, борьбы с терроризмом и международной преступностью и других областях, говорится в совместном заявлении генеральных секретарей организаций Антониу Гутерреша и Станислава Зася, копия которого имеется в распоряжении РИА Новости.
Во вторник в Нью-Йорке открывается юбилейная 75-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН.
"В дни, когда международное сообщество отмечает 75-ю годовщину создания ООН, генеральные секретари подтверждают твёрдую приверженность совместной декларации (о сотрудничестве) и своё намерение и далее наращивать масштабы сотрудничества на всех уровнях, в том числе в таких ключевых областях, как раннее предупреждение, предотвращение и разрешение конфликтов, миротворчество, предотвращение и противодействие терроризму, борьба против международной преступности и незаконной торговли оружием, готовность к бедствиям и реагирование на них и обмен информацией", - говорится в заявлении.
Гутерреш и Зась также приветствовали "устойчивый прогресс и позитивную динамику в укреплении отношений между секретариатами двух организаций за 10 лет, прошедших со времени подписания совместной декларации о сотрудничестве".