Եվրահանձնաժողովը Թուրքիային կոչ է անում չվախեցնել հարևան երկրներին
Եվրամիությունում հասկանում են Թուրքիայի դժվարությունները, բայց դրանք արդարացում չեն համարում տարածաշրջանում այդ երկրի ագրեսիվ պահվածքի համար, չորեքշաբթի Եվրախորհրդարանում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը:
«Այո, Թուրքիան խնդրահարույց հարևանություն ունի: Եվ այո՛, նա միլիոնավոր փախստականներ է ընդունում, ինչի համար մենք զգալի ֆինանսավորմամբ աջակցում ենք նրան: Բայց սրանցից ոչ մեկը չի կարող արդարացնել հարևաններին վախեցնելու նրա փորձերը», - ասել է ֆոն դեր Լյայենը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը նշել է, որ չնայած Թուրքիան աշխարհագրորեն մոտ է Եվրամիությանը և միշտ կմնա նրա մերձավոր հարևանը՝ Անկարայի և Բրյուսելի միջև հակասություններն աճում են:
«Թուրքիան կարևոր հարևան է և միշտ կլինի, բայց չնայած մենք աշխարհագրորեն մոտ ենք՝ մեր միջև հեռավորությունը, հավանաբար, կշարունակի աճել», - հայտարարել է նա:
Ֆոն դեր Լյայենը նաև հավելել է, որ Հունաստանը և Կիպրոսը «միշտ կարող են հույս դնել եվրոպական համերաշխության վրա ՝ պաշտպանելով իրենց ինքնիշխան իրավունքները»:

Еврокомиссия призвала Турцию не запугивать соседние страны
В Европейском союзе понимают трудности Турции, но не считают их оправданием для ее агрессивного поведения в регионе, заявила в среду в Европарламенте глава ЕК Урсула фон дер Ляйен.
«Да, у Турции проблемное соседство. И да, она принимает миллионы беженцев, за что мы поддерживаем ее значительным финансированием. Но ничто из этого не может служить оправданием ее попыток устрашения своих соседей», - подчеркнула фон дер Ляйен.
Глава Европейской комиссии отметила, что, хотя Турция расположена географически близко к Евросоюзу и всегда будет близким его соседом, недопонимание между Анкарой и Брюсселем растет.
«Турция есть и всегда будет важным соседом, но, несмотря на то, что мы близки в географическом плане, дистанция между нами, вероятно, продолжает расти», - сказала она.
Фон дер Ляйен также добавила, что Греция и Кипр «всегда могут рассчитывать на солидарность Европы в защите их суверенных прав».
Турция в последнее время активно проводит поиск месторождений в восточной части Средиземного моря, что привело к напряженности в отношениях с Грецией, Кипром и другими европейскими странами, считающими, что турецкая сторона ищет месторождения в не принадлежащих ей районах.