Եվրախորհրդարանը Լուկաշենկոյին չի ճանաչում որպես Բելառուսի օրինական նախագահ
Եվրախորհրդարանը սատարում է Բելառուսի առաջնորդ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի դեմ պատժամիջոցների կիրառմանը, չի ճանաչում նրան՝ որպես երկրի օրինական նախագահ, ասվում է համապատասխան բանաձևի ԵԽ լիագումար նիստից հետո համաձայնեցված տեքստում:
«Մենք ընդգծում ենք, որ Եվրախորհրդարանը, համաձայն Եվրոպական խորհրդի դիրքորոշման, մերժում է օգոստոսի 9-ին Բելառուսում, այսպես կոչված, նախագահի ընտրությունների արդյունքները: Հաշվի առնելով, որ դրանք անցել են միջազգայնորեն ճանաչված բոլոր նորմերի կոպիտ խախտումներով՝ չի ճանաչում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Բելառուսի Նախագահ», - ասվում է փաստաթղթում:
Եվրախորհրդարանականները սեպտեմբերի 14-17-ին կայացած լիագումար նիստում քննարկել են Բելառուսում տիրող իրավիճակը, Ալեքսեյ Նավալնիի իրավիճակը և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները, ինչպես նաև իրավիճակն Արևելյան Միջերկրական ծովում, Թուրքիայում, ԵՄ տնտեսության վերականգնման եվրոպական մեխանիզմի գործարկումը և այլ հարցեր:

Европарламент не признает Лукашенко легитимным президентом Белоруссии
Европейский парламент поддерживает введение санкций против белорусского лидера Александра Лукашенко, не признает его легитимным президентом страны, говорится в согласованном тексте соответствующей резолюции по итогам пленарной сессии ЕП.
«Подчеркиваем, что Европарламент в соответствии с позицией Европейского совета отвергает результаты так называемых президентских выборов в Белоруссии от 9 августа, учитывая, что они прошли с вопиющими нарушениями всех международно признанных норм, не признает Александра Лукашенко президентом Белоруссии», - говорится в документе.
Депутаты Европарламента на пленарной сентябрьской сессии 14-17 сентября обсуждали ситуацию в Белоруссии, ситуации с Алексеем Навальным и отношения с Россией, а также обстановку в Восточном Средиземноморье, Турцию, запуск европейского механизма восстановления экономики ЕС и другие вопросы.