Հայտնի են դարձել մանրամասներ Նավալնիի գործից՝ շշի մասին
Տոմսկի հյուրանոցի այն սենյակում, որտեղ ապրում էր Ալեքսեյ Նավալնին, հայտնաբերվել է ջրի շիշ, որի վրա եվրոպացի փորձագետները, իբր, գտել էին «Նովիչոկ» խմբի նյութի հետքերը: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն հղում անելով նրա աջակիցներին:
«Այս շիշը Տոմսկի հյուրանոցի սենյակից է, որտեղ գտնվում էր ինքը՝ Նավալնին, և մեր ամբողջ նկարահանող խումբը: Երկու շաբաթ անց գերմանական լաբորատորիան Տոմսկի թողարկման շշի վրա հայտնաբերել է «Նովիչոկի»  հետքեր», - հայտնել են Հակակոռուպցիոն հիմնադրամից:
Կազմակերպության ներկայացուցիչները պարզաբանել են, որ երբ հայտնի է դարձել բլոգերի հոսպիտալացման մասին, նրանք զանգահարել են փաստաբանի և նրա հետ բարձրացել ընդդիմադիրի սենյակ: Այնտեղ նրանք սկսել են նկարագրել, գրանցել և փաթեթավորել այն ամենը, ինչ կարող էին գտնել, այդ թվում՝ հյուրանոցների ջրի շշերը: Ավելի ուշ այդ իրերը հանձնվել են Բեռլինի բժիշկներին:
«Նովիչոկի» հետքերի մասին վարկածը Նավալնիի գործի մեջ հայտնվել է Եվրոպայում ռազմական թունաբանների աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ Գերմանիայի կառավարության հայտարարությունից հետո: Հետազոտողների խոսքով՝ թույնի հետքերը հայտնաբերվել են Նավալնիի արյան, մաշկի և մեզի մեջ, ինչպես նաև ջրի շիշում, որից նա խմել է:

Появились подробности о бутылке из дела Навального
Бутылка с водой, на которой европейские специалисты якобы нашли следы вещества из группы «Новичок», была найдена в номере томского отеля, где жил Алексей Навальный. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на его соратников.
«Это бутылка из номера в томской гостинице, где останавливался сам Навальный и вся наша съемочная группа. Спустя две недели именно на бутылке из томского номера немецкая лаборатория обнаружила следы "Новичка"», — рассказали в Фонде борьбы с коррупцией (ФБК).
Представители организации уточнили, что когда стало известно о госпитализации блогера, они вызвали адвоката и поднялись с ним в номер оппозиционера. Там они начали описывать, фиксировать и упаковывать все, что могли найти, в том числе гостиничные бутылки из-под воды. Позднее эти предметы были переданы врачам в Берлине.
Версия о следах «Новичка» в деле Навального появилась после заявления правительства Германии о результатах работы военных токсикологов Европы. По данным исследователей, следы яда найдены в крови, на коже и в моче Навального, а также бутылке с водой, из которой он пил.