Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող ոչ մի քաղաքացու մոտով անտարբեր չպետք է անցնի. Նիկոլ Փաշինյան
Միտումն անհանգստացնող է և մենք մեր բոլորի և հանրության ուշադրությունը պետք է հրավիրենք այս փաստի վրա, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով վերջին երկու օրերին կորոնավիրուսով վարակման թվերի աճին։
«Օրինակ, ես երեկ առաջին անգամ մարտ ամսից հետո Երևանում խցանում նկատեցի, թերևս դա կապված է դպրոցների բացման հետ», - ասաց վարչապետը՝ առողջապահության փոխնախարարից հետաքրքրվելով, թե ի՞նչ կարող է ասել այս թեմայով։
«Այս աճը կապված է մինչդպրոցական շրջանի ակտիվացման և տեղաշարժի հետ», - ասաց փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում կերևա՝ դպրոցների բացումից հետո ինչ արդյունքներ են գրանցվում, ինչպես է ընթանում կորը։
«Պետք է խստորեն պահպանել առկա սահմանափակումները, որպեսզի աշնան ընթացքում չունենանք թվերի կտրուկ վերելք», - ասաց Ավանեսյանը։
Վարչապետն էլ արձագանքեց, թե դիմակի կրման պայմանները պետք է խստորեն պահպանվեն։
«Ոչ մի ոստիկան դիմակ չկրող ոչ մի քաղաքացու մոտով անտարբեր չպետք է անցնի», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ դիմելով ոստիկանապետին։

Ни один полицейский не должен равнодушно проходить мимо граждан без масок – Никол Пашинян
Тенденция роста случаев заражения коронавирусом за последние два дня вызывает обеспокоенность и мы должны привлечь внимание общества и всех к этому факту, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Например, вчера я впервые после марта увидел пробку в Ереване, пожалуй, это связано с открытием школ», - сказал премьер, поинтересовавшись у замминистра здравоохранения Анаит Аванесян, что она может сказать по этой теме.
«Этот рост связан с активизацией и перемещением в период до начала занятий в школах», - сказала заместитель министра.
По ее словам, в течение ближайших двух недель будет видно, какие результаты зафиксированы после открытия школ, как будет расти кривая.
«Нужно строго соблюдать установленные ограничения, чтобы осенью у нас не было резкого роста цифр», - сказала Аванесян.
Премьер-министр ответил, что должны строго соблюдаться условия ношения масок.
«Ни один полицейский не должен проходить равнодушно мимо какого-то гражданина без маски», - сказал Никол Пашинян, обратившись к начальнику полиции.