Իշխանությունն ամեն ինչ անում է մարդկանց «բերանը փակելու» համար. Էդմոն Մարուքյան
Բազմաթիվ մտավորականներ ասում են՝ բան չենք ուզում խոսել, որովհետև հարձակման են ենթարկվում, խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ նկատի ունենալով իշխանությանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունն ամեն ինչ անում է մարդկանց «բերանը փակելու» համար. «Բայց բերանները չեն փակվելու, հարցերը չեն ավարտվելու»:
Դիտարկմանը, թե ընդդիմությունը բողոքում է, որ իշխանությունը պետական ողջ ապարատը հանել է իրենց դեմ, իշխանական պատգամավորն էլ ասում է, որ եթե նման բան անեին, մեկ ժամվա ընթացքում տվյալ կուսակցության կնիքը կլիներ իրենց մոտ, Մարուքյանն ասաց. «Դա նշանակում է՝ իշխանությունն ասում է, որ բռնատիրական ռեժիմով աշխատելու ներուժ ունենք, մենք չենք անում ու ձեզ լավություն ենք անում: Մարդիկ գլուխ են գովում, որ կարող են ապօրինություն անել»:
Նա նաև նկատեց, որ ներկայիս իշխանությունը ժողովրդի կողմից ընտրված միակ իշխանությունն է, որն իր սխալները չի ընդունում. «Անգամ ինձ վրա հարձակվելը չեն ընդունել, որ սխալ են արել: Ինչ լինի, ինչ-որ պատճառ գտնում են, որ ի պատասխան ասեն: 20 օրից ցրտերը կընկնեն, ու դրա համար ընդդիմությունն է մեղավոր»:
Իշխանության այն տեսակետին, թե «կարմիր գծերն» ընդդիմությունն է հատել, Մարուքյանն այսպես արձագանքեց. «Էդ որտե՞ղ հատեցինք: Ասում են՝ սրիկա, դրան քաղաքակիրթ պատասխան է տրվում, դառնում է կռիվ»:
Մարուքյանի գնահատմամբ, ներկայիս պահվածքով իշխանությունը ժամանակի ընթացքում կարող է դառնալ ոչ լեգիտիմ:
«Ժողովրդին ժուժկալության կոչ անող իշխանությունն ինքն ամենաժուժկալը պետք է լինի, հատկապես հեղափոխական իշխանությունը, պետք է ճգնավորի պես ապրի: Բայց նման բան չտեսանք: Ինչո՞ւ է իր ինքնաթիռը նոր դիզայնով ներկել, երբ մարդկանց ասում է՝ մի տուփ ծխախոտ քիչ ծխեք, մի օղի քիչ խմեք, փողը տնտեսեք: Ասում են՝ ծախսը պետական գաղտնիք է... Ինքնաթիռը ներկելու գումարը չի կարող ժողովրդից գաղտնի լինել: Այդտեղ պետական գաղտնիքի բան չկա», - ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:

Власти делают все возможное, чтобы «закрыть рот» людям – Эдмон Марукян
Многие представители представлигенции заявляют, что не хотят говорить, демонстрируют агрессию, выступают сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
По его словам, власти делают все возможное, чтобы «закрыть рот» людям: «Но не могут закрыть им рот, вопросы не прекращаются».
Эдмон Марукян сказал: «Это значит», что оппозиция жалуется на то, что весь государственный аппарат направлен на борьбу против них, а депутат правящей фракции заявляет, что если бы это было правдой, то в течение часа печати партии была у них. что власти заявляют о том, что у нее есть невозможность диктаторского режима, но они не делают этого, оказывая тем самым нам услугу. Люди хвастаются тем, что могут творить беззаконие ».
Он также отмечал, что действующая власть - единственная избранная народом власть, не признающая своих ошибок. «Они не признают даже того, что напали на меня, что поступили неправильно. Что бы ни произошло, всегда находят причину, чтобы дать ответ. Через 20 дней наступят холода, и в этом также виновна оппозиция ».
На замечание власти считают, что оппозиция перешла «красные линии», Эдмон Марукян ответил: «Где это перешла? Называют подлецом, а им соответствуют цивилизованно, но в итоге начинается конфликт ».
По оценке Эдмона Марукяна, подобное поведение власти через какое-то время к их нелегитимности.
«Власть, призывающая народ к бережливости, сама должна быть бережливой, особенно революционная власть, она должна вести аскетичный образ жизни. Но мы не видим подобного. Почему перекрашен самолет премьер-министра? Ведь он говорит людям: курите на пачку сигарет меньше, пейте на бутылку водки меньше, экономьте деньги. Говорят расходы на новый дизайн самолета - государственная тайна. Потраченная на покраску самолета сумма не может быть тайной. Здесь нет государственной тайны », - сказал руководитель фракции« Светлая Армения ».