«Անիրավ դատավոր». AntiFake.am-ը հետաքննական նախաձեռնութուն է սկսում
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները տոնում են մեր անկախ պետականության 29-ամյակը։ Մեր երկրի համար մեծ նշանակություն ունեցող այս իրադարձության օրը նաև կարևոր հանձնառություններ ստանձնելու օր է։
Ցավոք, մեր հանրային ինստիտուտները դեռ շատ հեռու են ամուր պետականություն և լիարժեք ժողովրդավարություն կերտելու համար անհրաժեշտ վիճակից, և անհրաժեշտության ու իրականության միջև հեռավորությունը գնալով մեծանում է։ Այս կապակցությամբ հատկապես առաջնային է դատական համակարգի առողջացումն ու կայացումը, քանի որ (1) հանրության մեջ հստակորեն առկա է արդարության վճռական պահանջ, իսկ արդարության վերին ատյանը հենց անկախ դատարանն է, (2) դատավորների անկախությունը լուրջ հարցեր էր հարուցում դեռ նախքան 2018 թվականը, իսկ ներկայում՝ «վնգստալու» հայտնի  հրապարակային հրավերից հետո, իրավիճակը շատ ավելի է վատացել, (3) դատավորները պաշտոնավարում են տասնամյակներով, և նրանց հնարավոր չէ փոխել ո՛չ հեղափոխություններով և ո՛չ էլ հերթական ու արտահերթ ընտրություններով:
Իրավիճակը շտկելու ամենաարդյունավետ ճանապարհը անհատականացված ու թիրախային մոտեցումն է՝ հանրային իրազեկվածություն ապահովելու և դրա հիման վրա հանրային ճնշում բանեցնելու ու իրավական գործիքակազմ կիրառելու միջոցով։ Ուստի AntiFake.am-ը սկսում է «Անիրավ դատավոր» հետաքննական նախաձեռնությունը, որի շրջանակներում հրապարակելու ենք իշխանությունների կամակատար «անիրավ դատավորների» մասին հանրությանը հետաքրքրող տեղեկություններ՝ սկսած կասկածելի ունեցվածքից ու բիզնեսներից, վերջացրած կախվածություն ստեղծող կապերով։ Նշված հրապարակումների հիման վրա ձևավորվելու է անիրավ դատավորների ցուցակ, որը կանվանակոչվի առավել աչքի ընկնող անիրավ դատավորներից մեկի պատվին։ Միևնույն ժամանակ, հրապարակումները թարգմանվելու և ուղարկվելու են շահառու միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև դրանց հիման վրա նախաձեռնվելու են իրավական գործընթացներ։
ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է իր ներդրումն ունենալ անիրավ դատավորներին հանրության առջև մերկացնելու մեր նախաձեռնության մեջ։ Իրազեկե՛ք մեզ և մենք կիրազեկենք բոլորին։

Today citizens of the Republic of Armenia celebrate the 29th anniversary of our independent statehood. The day of this event, which has great importance for our country, is also a day to undertake new commitments.
Unfortunately, our public institutions are still far from the state necessary to build a strong statehood and full democracy, and the distance between necessity and reality is growing.
In this regard, the recovery and establishment of the judiciary are essential, as (1) there is a determined demand for justice in the society, and the highest court of justice is the independent court, (2) the independence of judges had raised serious issues even before 2018, and now the situation has been worsened after the famous public invite to “yelp”, (3) judges are in office for decades and they cannot be replaced neither by revolutions nor snap elections.
A personalized and targeted approach to rectify the situation is the most effective way which will be carried out through providing public awareness, exerting public pressure and using legal tools based on that. Thus, AntiFake.am launches the “Unjust Judge” investigative initiative, in the scope of which we will publish information of public interest on “Unjust Judges” which are tractable to authorities. We will start from their suspicious assets and businesses to their bonds of dependence. A list of “Unjust Judges” will be formed based on these publications, and will be named after one of the most prominent “Unjust Judges”.
The publications will be translated concurrently and sent to the international organizations concerned, and legal proceedings will be conducted on their basis.
Every citizen of the Republic of Armenia can contribute to our initiative to expose “Unjust Judges”. Inform us and we will inform the all.