Պետք է հնարավորություն ունենալ հասկանալ, թե ինչու ու որտեղ է աշխարհը մեզ սխալ հասկանում. Վարչապետ
Մինչև 2050 թվականը 1 շնչի հաշվով պետք է ունենանք աշխարհի ամենամարտունակ բանակը, Հայաստանի՝ մինչև 2050 թ. վերափոխման ռազմավարությունը ներկայացնելիս ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր մի զինվորը իր սպառազինության, տեխնիկայի, անհատական պատրաստվածության մակարդակով պետք է լինի ամենամարտունակը, մեկ շունչ ի՞նչ է նշանակում, որ մեր մեկ զինվորը, օրինակ, կարող է դիմակայել պոտենցիալ հակառակորդի յոթ կամ տասը զինվորի, բնակաբանար, խոսքը մերկ ձեռքերով դիմակայելու մասին չէ», - ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է ուժեղացնի մեկ զինվորի մարտունակությունը։
Նա ասաց, թե Հայաստանը պետք է ունենա աշխարհի 10 ամենաարդյունավետ հետախուզական ծառայություններից մեկը։
«Սա շատ կարևոր կետ է, սա նշանակում է՝ իմանանք ավելին այն անհրաժեշտ ինֆորմացիայի, որը մեզ պետք է աշխարհի հետ հարաբերվելու համար, ավելի լավ ճանաչել աշխարհը ու հնարավորություն ունենալ հասկանալ, թե ինչու ու որտեղ է աշխարհը մեզ սխալ հասկանում ու որտեղ է, որ մենք պետք է ուղղենք մեր մասին պատկերացումները աշխարհում», - ասաց ՀՀ վարչապետը:

Armenia’s PM: We must understand where and why the world understands us wrong
By 2050 we must have the most efficient army per capita, Armenia’s PM Nikol Pashinyan said today, presenting Armenia’s transformation strategy by 2050.
“Our soldier, with its weapons, technical and individual preparedness level must be the most efficient, and as to what it means by per capita, it means that for example our one soldier can confront 7 or ten soldiers of our potential adversary, naturally I am not speaking by bare hands,” the PM said.
Pashinyan stressed that Armenia must strengthen the efficiency of each soldier and have one of the best out of ten intelligence services in the world.
“It is a very important point, it means to know more of the necessary information we need to relate with the world, to know it better and have opportunity to understand why and where the world understands us wrong and where we must correct the ideas about us in the world,” the PM said.