Ես Հայաստանի պատմությունը բաժանում եմ երկու խմբի՝ 2018-ից առաջ ու 2018-ից հետո. Նիկոլ Փաշինյան
«Այս պահից սկսած կառավարության ցանկացած որոշում ու գործողություն պետք է միտված լինի այս գաղափարի իրականացմանը», - նշեց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս ռազմավարությունը ժողովուրդը պետք է համարի իրենը։
«Ամենակարևոր գաղափարական հիմքը վերջերս ընդունված Ազգային անվտանգության ռազմավարությունն է, որի առաջաբանում պատմության մեջ առաջին անգամ մենք արձանագրել ենք, թվարկել ենք մեր ազգային արժեքները», - ասաց վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ 2050 թվականի ռազմավարության տեսանկյունից առանձացրել են չորս առաջնորդող արժեք՝ հայոց պետականությունը, կրթությունը, անհատը, աշխատանքը։
Վարչապետն ասաց, որ ինքը Հայաստանի պատմությունը բաժանում է երկու խմբի՝ 2018 թվականից առաջ ու 2018 թվականից հետո։
«2018 թվականից հետո ի՞նչ տեղի ունեցավ. ՀՀ քաղաքացին, անհատը հասկացավ, որ ինքը որոշիչ ուժ է», - ասաց նա։

Никол Пашинян: Я делю историю Армении на два периода – до 2018 года и после 2018 года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня представляет стратегию преобразования Армении до 2050 года.
Премьер-министр сказал, что в основе этой стратегией есть идея, видение и действие.
«Начиная с этой минуты любое решение, действия правительства должны быть направлены на осуществление этой идеи», - отметил он.
По словам Никола Пашиняна, эту стратегию народ должен считать своей.
«Самая важная идеологическая основа – это принятая недавно Стратегия национальной безопасности, в предисловии к которой впервые в истории мы зафиксировали, перечислили наши национальные ценности», - сказал премьер-министр.
По его словам, с точки зрения стратегии 2050 года, выделены четыре первоочередные идеи – армянская государственность, образование, личность, работа.
Премьер отметил, что он делит историю Армении на два периода – до 2018 года и после 2018 года.
«Что произошло после 2018 года? Гражданин Армении, индивидуум понял, что он представляет собой силу», - сказал он.