Դատարանը քննում է մարտի 1-ի գործով ամբողջական նյութերը տրամադրելու վերաբերյալ միջնորդությունը (Տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակում է քննել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի միջնորդությունը մարտի 1-ի մայր գործի նյութերն իրենց ամբողջությամբ տրամադրելու վերաբերյալ։ Մասնավորապես, պաշտպանները պահանջել են գործի նյութերը ամբողջական ծավալով, որն առկա է 2008 թվականի մարտից մինչ այս պահը։ 600 հատոր կազմող գործից անջատված մասով փաստաբաններին տրամադրվել է ընդամենը 79 հատոր։
Պաշտպանները հայտնել են, որ քննիչը ընտրել է միայն այն հատորները, որտեղ կան նյութեր, որոնք կարող են օգտագործվել Ռ․ Քոչարյանի դեմ։ Մինչդեռ գործի նյութերում կան բազմաթիվ ցուցմունքներ և ապացույցներ, որոնցով սույն գործով անցնող անձանց առաջադրված մեղադրանքը կարող է հերքվել, և նրանք կարող են արդարացվել։
Նմանատիպ միջնորդություն ներկայացրել էր նաև Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը։
Այս պահին դիրքորոշում է հայտնում մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը։ Ըստ նրա, պաշտպանական կողմը զրկված չէ ապացույցներ պահանջելու հնարավորությունից, իսկ կողմերի մրցակցության սկզբունքը չի խախտվել։

В суде обсуждается ходатайство о предоставлении всех материалов уголовного дела 1 марта
У суде общей юрисдикции Ереван под председательством судьи Анны Данибекян рассматривается ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна о предоставлении всех материалов уголовного дела 1 марта.
В частности, адвокаты потребовали предоставить материалы дела о событиях 1-2 марта 2008 года в полном объеме, вплоть до сегодняшнего дня. В рамках отделенной от основного дела части адвокаты получили всего 79 из 600 томов.
Адвокаты сообщили, что в апреле 2019 года следователь отказался предоставить все материалы дела, мотивируя это тем, что все документы, доказывающие виновность Кочаряна в инкриминируемых ему деяниях, уже предоставлены адвокатам. Между тем в материалах дела есть многочисленные показания и доказательства, которые могут помочь в опровержении обвинения, предъявленного проходящим по делу лицам и их оправданию.
Такое же ходатайство представил и адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян.
Прокурор Геворк Багдасарян выразил свое мнение. По его словам, сторона защиты не лишена возможности требовать доказательства, а принцип состязательности сторон не нарушен.