Ադրբեջանի խորհրդարանի ղեկավարի հետ Լավրովը քննարկել է ԼՂ հակամարտության սկզբունքներն, այդ թվում՝ տարածքներն ազատելու հարցեր. Զախարովա
23/09/2020 18:20
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան չի մեկնաբանել Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայության կողմից ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերը մեջբերելու ճշգրտությունը:
«Ինչ վերաբերում է նախարարի խոսքերի մեջբերման ճիշտ լինելուն, ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել և, սկզբունքորեն, այս հարցերն ուղղել այն աղբյուրներին, որտեղից ստացվել է այս տեղեկատվությունը: Հետևաբար, դրա վրա ես նույնիսկ կանգ չեմ առնելու: Դուք քաջատեղյակ եք մեր դիրքորոշմանն այս հարցի շուրջ, և մեծ խնդրանք ունենք՝ առաջնորդվեք դրանով, այլ ոչ թե տարատեսակ մեկնաբանություններով, որոնք ռուսական կողմը չի անում», - հայտարարել է Զախարովան:
Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան կարգավորմանը, Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ այսօր ադրբեջանական կողմի հետ հանդիպման ժամանակ «քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման նախկինում հնչեցված հիմնարար սկզբունքները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակային հարցերի լուծումը, ինչպես նաև դրա շուրջ տարածքների ազատումը»:
Ավելի վաղ Aysor.am-ը դիմել էր Ռուսաստանի ԱԳՆ, խնդրելով մեկնաբանել Լավրովի հայտարարության մեջբերման հավաստիությունը:
Պարզաբանում ստանալու համար Aysor.am-ը դիմել էր նաև ՀՀ ԱԳՆ, որտեղից պատասխանել էին. «Մեզ համար Ադրբեջանի պաշտոնական մամուլի հաղորդագրությունները տեղեկատվության հավաստի աղբյուր չեն: Մենք ծանոթացել ենք ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական հաղորդագրությանը»:
Հիշեցնենք՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ այսօր Միլի Մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, թե «Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները խանգարում են հակամարտության կարգավորմանը, և Ռուսաստանը կողմ է հինգ օկուպացված շրջանների վերադարձին, խաղաղապահների տեղակայմանը տարածաշրջանում և տրանսպորտային-կոմունիկացիոն համակարգերի վերականգնմանը»:
Իսկ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական կայքում Լավրովի և Գաֆարովայի հանդիպման վերաբերյալ հաղորդագրությունում նշված է, որ «կողմերի ուշադրության կենտրոնում է եղել տարածաշրջանային անվտանգության հարցը, այդ թվում՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ներկայիս վիճակն ու հեռանկարները»:

Лавров обсуждал со спикером парламента Азербайджана базовые принципы карабахского урегулирования, в том числе, решение статусных вопросов и освобождение территорий – Захарова
23/09/2020 18:08
Официальный представитель МИД России Мария Захарова не прокомментировала корректность цитирования слов министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова пресс-службой парламента Азербайджана.
«Что касается корректности цитирования российского министра, то я бы хотела обратить ваше внимание и, в принципе, адресовать эти вопросы к тем источникам, из которых исходила эта информация. Поэтому на этом не буду даже останавливаться. Нашу позицию по этому вопросу вы хорошо знаете, и большая просьба ориентироваться на нее, а не на различные трактовки, которые делаются не российской стороной», - заявила Захарова.
Что касается карабахского урегулирования, Мариая Захарова заявила, что сегодня в ходе встречи с азербайджанской стороной «обсуждались ранее озвученные базовые принципы урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подразумевающие, в том числе, решение статусных вопросов Нагорного Карабаха, а также освобождение территорий вокруг него».
Ранее с просьбой прокомментировать корректность цитирования заявления Лаврова в МИД РФ обртаился Aysor.am.
Aysor.am также обратился в МИД Армении с просьбой прокомментировать это заявление. «Сообщения официальной прессы Азербайджана не являются для нас достоверным источником информации. Мы ознакомились с официальным сообщением МИД РФ», - ответили в МИД Армении.
Напомним, парламент Азербайджана опубликовал сообщение о том, что министр иностранных дел России Сергей Лавров сегодня в ходе встречи с председателем Милли Меджлиса Азербайджана Сахибой Гафаровой заявил, что «высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна по Нагорному Карабаху препятствуют процессу урегулирования конфликта и российская сторона в процессе урегулирования выступает за возвращение пяти оккупированных районов, размещение миротворцев на территории и восстановление транспортно-коммуникационной системы».
В сообщении о встрече главы МИД РФ С.Лаврова с председателем Милли Меджлиса Азербайджана С.Гафаровой на официальном сайте МИД России отмечается, что «в фокусе внимания сторон также находилась проблематика региональной безопасности, включая состояние и перспективы нагорно-карабахского конфликта».