Թույլ մի՛ տվեք ապրուստ ապահովելու համար վերադառնալ օտար ափեր. հայրենադարձն՝ իշխանությանը (Տեսանյութ)
24/09/2020 15:47
«Մենք Հայաստան ենք եկել ու վարկային պատմություն չունենք, եթե վարկ չտաք, ինչպե՞ս պետք է պատմություն ունենանք», հայրենադարձների խնդիրների մասին այսօր հանրային լսումների ժամանակ բարձրաձայնվեց ԱԺ ամբիոնից: Հայրենիք վերադարձած սփյուռքահայ Ռազմիկ Մինասյանը նշեց, որ թավշյա հեղափոխության ժամանակ սփյուռքահայերը ևս իրենց քայլն արել են: Բայց հիմա դիմելով իշխանությանը՝ նա բարձրաձայնում է. «Թույլ մի տվեք, որ վերադառնանք օտար ափեր մեր ապրուստն ապահովելու համար»:
Ասում է՝ իրենք շատ դժվարությունների են դիմագրավում,  բայց ոգևորող ոչինչ չեն տեսել: Մինասյանի խոսքով՝ հապճեպ ու ժամանակավոր լուծումների կողքին խնդիրների արմատական ու երկարատև լուծումներ են պահանջում.
«Պետական մարմիններից պահանջում ենք աչալուրջ մոտեցում հայրենադրաձների նկատմամբ»:
Նրանք պահանջում են հայրենադարաձության հատուկ օրինագծի մշակում, որտեղ կճշտվեն պետական աջակցության նյութական ու բարոյական բնույթն ու կանոնները:
Պահանջում են նաև շտապ կարգով հանրակացարանային բնակարանների ապահովում, իսկ հեռակա կարգով՝ բազմաբնակարանային համալիրի կառուցում՝ երկարաժամկետ  վճարումների թույլտվությամբ, հարկերից ժամականավոր ազատում, և այլն:

Don’t allow us return to far-away countries to ensure our living: repatriated Diaspora Armenian to authorities
Diaspora Armenian Razmik Minasyan who returned to Armenia to live speaking from the NA chair today voiced about the issues they are facing.
“We have come to Armenia and do not have credit history, if you do not give us credit how we will have it,” Minasyan said, adding that during the velvet revolution Diaspora Armenians too made their step.
“Don’t allow us return to far-away countries to ensure our living,” he said, addressing the authorities.
The Diaspora Armenian stressed that they are confronting many difficulties but do not see anything inspiring. Minasyan stressed that besides hasty and temporary solutions, it is necessary to give radical and lasting solutions to the issues.
“We demand serious approach from the state bodies toward the repatriates,” he said, stressing that they demand working out a special bill on repatriation which will clarify the material and moral nature and rules of state assistance.
They also demand ensuring them urgently with dormitories and in future construction of multi-apartment complex with the permission of long-term pay-off, temporary relieve of taxes, etc.